Tiyadiazol bazlı yeni hidrazon türevlerinin sentezive biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Synthesis of new hydrazone derivatives based on thiadiazoleand investigation of their biological activities
  1. Tez No: 991288
  2. Yazar: SEMANUR BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Antibiyotik direnci, dünya genelinde sağlık sistemlerini tehdit eden en önemli sorunlardan biri haline gelmiştir. Mevcut antibiyotiklerin etkisinin azalması, yeni ve daha etkili antibakteriyel ajanların keşfini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, 1,3,4-tiyadiazol ve hidrazon grupları gibi heterosiklik bileşikler, geniş biyolojik aktiviteleri nedeniyle antimikrobiyal ajan geliştirme çalışmalarında dikkat çekici adaylar olarak öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, 1,3,4-tiyadiazol bazlı yeni hidrazon türevlerinin sentezi hedeflenmektedir. Toplamda (5a-5j) olarak adlandırılan 10 farklı bileşik sentezlenmiş ve bu bileşiklerin yapısal doğrulaması 1 H-NMR ve 13 C-NMR spektroskopik teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ardından, bu bileşiklerin antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri in vitro testlerle değerlendirilmiştir. Testlerde Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Klebsiella pneumoniae ATCC 70603, metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) ATCC 43300, Salmonella enteritidis ATCC 13076, Sarcina lutea ATCC 9341 ve Bacillus cereus ATCC 11778 gibi çeşitli gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere ek olarak Candida albicans NRRL Y-417 üzerinde de bu bileşiklerin antimikrobiyal etkinliği değerlendirilmiş; tüm testlerde gentamisin standart madde olarak kullanılmıştır. Aktivite sonuçlarına göre 5e ve 5ı numaralı türevler çok sayıda bakteri türüne karşı düşük minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri ile dikkat çekmiştir. MRSA, Escherichia coli, Bacillus cereus ve Klebsiella pneumoniae gibi önemli klinik suşlara karşı etkinlik gösteren bu bileşikler, geniş spektrumlu antimikrobiyal potansiyele sahip adaylar olarak öne çıkmıştır. Sentezlenen bileşiklerin antimikrobiyal etkinliklerinin belirlenmesi, yeni antibiyotiklerin geliştirilmesine yönelik araştırmalar için değerli bir temel oluşturmaktadır. Bu araştırma, hem akademik literatüre yeni veriler kazandıracak hem de ilaç endüstrisinde yenilikçi yaklaşımların önünü açabilecektir.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance has become one of the most significant threats to healthcare systems worldwide. The decreasing effectiveness of existing antibiotics necessitates the discovery of new and more effective antibacterial agents. In this context, heterocyclic compounds such as 1,3,4-thiadiazole and hydrazone groups have emerged as promising candidates in antimicrobial agent development studies due to their broad biological activities. In this thesis study, the synthesis of new hydrazone derivatives based on 1,3,4- thiadiazole was targeted. A total of 10 different compounds, designated as 5a–5n, were synthesized, and their structural elucidation was carried out using spectroscopic techniques such as NMR, IR, and MS. Subsequently, the antibacterial activities of these compounds were evaluated through in vitro tests. In these assays, the efficacy of the synthesized compounds was investigated against various Gram-positive and Gram-negative microorganisms, including Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Klebsiella pneumoniae ATCC 70603, methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) ATCC 43300, Salmonella enteritidis ATCC 13076, Sarcina lutea ATCC 9341, Bacillus cereus ATCC 11778, and Candida albicans NRRL Y-417. Gentamicin was used as the standard antibacterial agent. According to the activity results, compounds 5E and 5I exhibited notably low minimum inhibitory concentration (MIC) values against several bacterial strains. These compounds, which showed significant activity against clinically important strains such as MRSA, Escherichia coli, Bacillus cereus, and Klebsiella pneumoniae, emerged as promising candidates with broad-spectrum antimicrobial potential. Determining the antimicrobial activities of the synthesized compounds provides a valuable foundation for research aimed at developing new antibiotics. Thus, this research is expected to contribute new data to the academic literature and pave the way for innovative approaches in the pharmaceutical industry.