Koç spermasının dondurulmasında sulandırıcıya amniyon sıvısı ilave edilmesinin spermatolojik parametrelere etkisi
The effect of adding amniotic fluid to the extender on spermatological parameters in the cryopreservation of ram semen
- Tez No: 991303
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum, Jinekoloji ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Veterinerlik Dölerme ve Suni Tohumlama Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, koç spermasının kriyoprezervasyonunda sulandırıcılara farklı gebelik dönemlerinden elde edilen koyun amniyon sıvısı (AS) ilavesinin, spermatolojik parametreler üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 70., 100. ve 145. gebelik günlerinde bulunan koyunlardan toplanan amniyon sıvıları %1, %3 ve %5 oranlarında Tris–yumurta sarısı esaslı sulandırıcıya eklenmiş ve sperm motilitesi, plazma membran bütünlüğü, akrozomal bütünlük ve DNA hasarı gibi parametreler değerlendirilmiştir. Kontrol grubundaki motilite değeri ile 100. gün AS %1 ve %3 gruplarındaki değerler arasında istatistiksel olarak farklılık anlamlı bulunmuş (P<0.01), 100. gün amniyon sıvısının optimal glikoz içeriği ve pH değeri ile spermatozoa motilitesini desteklediği düşünülmüştür. Akrozomal bütünlük değerlendirmelerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmasa da, 70 AS %5 ve 100 AS %3 gruplarında akrozomal hasar oranı kontrol grubuna kıyasla daha düşük saptanmıştır. TUNEL yöntemiyle yapılan DNA bütünlüğü analizlerinde ise, özellikle 145 AS %3 ve %5 gruplarında DNA hasar oranları kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (P<0.05). Buna karşın, 70 AS %1 ve 100 AS %1 gruplarında DNA hasarının anlamlı şekilde daha düşük olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma amniyon sıvısının özellikle orta gebelik döneminde elde edilen formunun (%1-3 oranlarında) sperma sulandırıcılarına ilavesinin, koç spermasının dondurma çözdürme sonrası spermatolojik parametrelerini iyileştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of adding sheep amniotic fluid (AF) obtained from different gestational stages to extenders during the cryopreservation of ram semen on permatological parameters. In the study, amniotic fluid collected from ewes at 70, 100, and 145 days of gestation was added to a Tris egg yolk-based extender at 1%, 3%, and 5% concentrations, and parameters such as sperm motility, plasma membrane integrity, acrosomal integrity, and DNA damage were evaluated. The difference between the motility values in the control group and those in the 100th day of amniotic fluid (1% and 3% AS) groups was found to be statistically significant (P<0.01), and the optimal glucose content and pH of the 100th day amniotic fluid was thought to support sperm motility. Although no statistically significant difference was found between the groups in acrosomal integrity assessments, the rate of acrosomal damage was found to be lower in the 70% AS 5% and 100% AS 3% groups compared to the control group. DNA integrity analyses using the TUNEL method revealed significantly higher DNA damage rates, particularly in the 145% AS 3% and 5% AS groups compared to the control group (P<0.05). Conversely, DNA damage was found to be significantly lower in the 70% AS 1% and 100% AS 1% groups. In conclusion, this study demonstrates that the addition of amniotic fluid, particularly the form obtained during mid-gestation (at 1-3% levels), to sperm extenders can improve the post-freeze-thaw spermatological parameters of ram semen.