Koç spermasının dondurulmasında timokinon ve fetal buzağı serumunun etkisi
Effect of thymoquinone and fetal calf serum on freezing of ram sperm
  1. Tez No: 998061
  2. Yazar: BAYRAM ALİ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN BANU ÖZDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  12. Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında koç spermasının dondurulmasında timokinon ve fetal buzağı serumunun (FCS) yalnız ve birlikte kullanılmalarının, eritme sonrası spermatolojik parametrelere olan etkileri araştırılmıştır. Çalışmada koç spermasının dondurulmasında sulandırıcıya fetal buzağı serumu (%15 FCS) ve farklı dozlarda 25 ve 50 mM timokinon eklenerek koç spermasının dondurulup eritme sonrası motilite ve morfolojik bütünlüğünün korunmasının sağlanması amaçlanmıştır. Beş koçtan elektroejakülatör yöntemiyle sperma alınmış, spermatolojik özellikleri değerlendirildikten sonra her bireyden eşit hacimde alınan örnekler birleştirilerek (pooling) bir araya getirilmiştir. Pooling yapılmış sperma beş eşit hacime ayrıldı. Birinci grup kontrol grubu olmak üzere, 25 mM ve 50 mM Timokinon içeren ve bu gruplara %15 FCS eklenmesi ile toplamda beş grup oluşturulmuştur. Sulandırma işleminin ardından payetlere çekilen sperma örnekleri sıvı azot buharında -110°C' de 10 dakika süre ile dondurularak -196°C' de depolandı. Eritme sonrası ve 24. saatte sperma örnekleri; faz kontrast mikroskobu, Bilgisayar Destekli Sperma Analiz Sistemi (CASA), Hipoozmotik Şişme Testi (HOST) yöntemi ve Hancock Solüsyonu kullanılarak motilite ve morfolojik açıdan değerlendirildi. Yapılan tez çalışmasında, koç spermasının timokinon ve %15 FCS ile yalnız ve birlikte kullanılmasında; eritme sonrası motilite ve progresif motilite kontrol grubu lehine olmak üzere timokinon 50+FCS' ye göre P<0,05 düzeyinde; 24. saatte ise motilite analizlerinde kontrol, timokinon 50 grupları, timokinon 50+FCS' ye göre sırasıyla P<0,01 ve P<0,05 düzeyinde istatistiksel fark saptanmıştır. Ayrıca çalışmada HOST (Canlı/Ölü) oranlarında FCS' li timokinonlu gruplarında belirgin bir azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of thymoquinone and fetal calf serum (FCS) used alone and together in freezing ram semen and their effects on spermatological parameters after thawing were investigated. In the study, it was aimed to preserve the motility and morphological integrity of ram sperm after freezing and thawing by adding fetal bovine serum (15% FBS) and different doses of 25 and 50 mM thymoquinone to the diluent during freezing ram sperm. Sperm was collected from five rams using an electroejaculator method. After evaluating the spermatological characteristics, samples of equal volumes taken from each individual were combined (pooling). The pooled semen was divided into five equal volumes. The first group was designated as the control group, and with the addition of 25 mM and 50 mM Thymoquinon as well as 15% FCS to these groups, a total of five groups were formed. After the dilution process, the semen samples filled into straws were frozen in liquid nitrogen vapor at -110°C for 10 minutes, and stored at -196°C. The sperm samples were evaluated in terms of motility and morphology at thawing time and 24 hours using a phase-contrast microscope, Computer-Assisted Sperm Analysis System (CASA), Hypoosmotic Swelling Test (HOST) method, and Hancock Solution. In this thesis study, when ram sperm was used with thymoquinone and 15% FCS alone and in combination, post-thaw motility and progressive motility were statistically significant, with P<0.05 in favor of the control group compared to the thymoquinone 50+FCS group. At 24 hours, motility analyses showed statistically significant differences (respectively P<0.01 and P<0.05) between the control and thymoquinone 50 groups compared to the thymoquinone 50+FCS group. Furthermore, the study showed a significant decrease in HOST (live/dead) ratios in the FCS-treated thymoquinone groups.