Farklı antioksidanlar ile dondurulmuş tuj koçu spermasından elde edilen dölverimi
Fertility obtained from tuj coach semen frozen with different antioxidants
- Tez No: 804206
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada antioksidan özelliği olan kitosan ve kafeik asitin farklı dozlarda sulandırıcıya katılmasıyla koç spermasının dondurulmasındaki etkinliği ve bu spermalarla yapılan laparoskopoik suni tohumlamadan elde edilen gebelik oranlarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada beş baş Tuj ırkı koç kullanılmıştır. Spermalar 5 koçun her birinden 10'ar ejekülat olmak üzere haftada iki kez elektro ejakülatör yöntemiyle alınmış ve zaman geçirmeden muayeneleri yapılmıştır. Alınan spermalar birleştirildikten sonra, 5 eşit hacme bölünmüş ve spermaların sulandırılmasında ana sulandırıcı olarak“tris-sitrik asit-fruktozyumurta sarısı sulandırıcısı”kullanılmıştır. Alınan spermalar 5 eşit hacme bölündükten sonra ana sulandırıcıya kafeik asitin 0,018 mg (GA1) ve 0,009 (GA2) mg dozları ve kitosanın 0,005 mg (GB1) ve 0,01 mg (GB2) dozları ilave edilerek sulandırılmıştır. Kontrol grubu olarak ise,“tris-sitrik asit-fruktoz-yumurta sarısı sulandırıcısı”kullanılmıştır. Bu şekilde 5 grupta sulandırılıp dondurulan spermalarda motilite, ölü spermatozoa oranı, anormal spermatozoa oranı, akrozoma bağlı anormal spermatozoa oranı, HOS test ve flow sitometri analizleri yapılmıştır. Spermalar çalışma boyunca sıvı azot içerisinde (-196 oC) muhafaza edilmiştir. Sperma dondurma işleminin sonrasında her grup için 10 adet koyun olmak üzere 50 adet koyun seçilmiştir. Seçilen koyunlar mevsim içi senkronizasyona alınmış ve sabit zamanlı laparoskopik suni tohumlama uygulaması yapılmıştır. Gruplarda çözüm sonu spermatolojik parametreler açısından istatistiksel farklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of the freezing of ram semen by adding chitosan and caffeic acid, which have antioxidant properties, to the extender at different doses, and to investigate the pregnancy rates obtained from laparoscopic artificial insemination with these semen. Five Tushin rams were used in the study. Sperm were collected twice a week, 10 ejaculates from each of 5 rams, using the electro ejaculator method. After the collected semen were pooled, they were divided into 5 equal volumes and“tris-citric acid fructose-egg yolk extender”was used as the main extender for diluting the semen. After dividing the semen into 5 equal volumes, they were diluted by adding 0.018 mg and 0.009 mg of caffeic acid and 0.005 mg and 0.01 mg of chitosan to the main extender. As the control group,“tris-citric acid-fructose-egg yolk extender”was used. In this way, motility, rate of dead spermatozoa, rate of abnormal spermatozoa, rate of abnormal spermatozoa due to acrosome, HOS test and flow cytometry analyzes were performed in the semen diluted in 5 groups. Sperm were stored in liquid nitrogen (-196 oC) throughout the study. After the sperm freezing process, 50 sheep were selected, 10 sheep for each group. Selected sheep were synchronized during the season and fixed-time laparoscopic artificial insemination was applied.