Revealing the hidden curriculum in architectural design studio pedagogy
Mimari tasarım stüdyo pedagojisinde gizli müfredatın açığa çıkarılması
- Tez No: 991323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, tasarım stüdyosundaki gizli müfredatı kapsamlı bir şekilde araştırmakta ve tasarım öğrenimi ve stüdyo müfredatının gelişimine nasıl katkıda bulunduğunu incelemektedir. Bu amaçla, gizli müfredat kavramı mimari tasarım stüdyolarında eleştirel bir temelde ele alınmaktadır. Bu araştırma, tasarım stüdyosunda öğrenilenlerin önemli bir kısmının gizli müfredat aracılığıyla edinildiğini ve aslında resmi müfredatın kendisinden daha öğretici olabileceğini savunmaktadır. Bu bağlamda çalışmada gizli müfredatın tasarım stüdyosundaki rolünü araştırmak için dokuz boyutlu bir kavramsal çerçeve geliştirilerek, dördüncü sınıf mimari tasarım stüdyolarında dört aşamalı bir araştırma yürütülmüştür. Müfredat incelemeleri, tasarım stüdyosu sürecinin değerlendirilmesi, eğitmen bakış açıları ve öğrenci algılarını içeren bu dört aşama aracılığıyla gizli müfredat kavramı farklı bakış açılarından değerlendirilmekte ve daha kapsamlı bir sonuç elde edilmektedir. Bu çalışmanın bulguları, gizli müfredat çerçevesinde belirlenen boyutların tasarım öğrenimine hem örtük hem de açık bir şekilde farklı derecelerde entegre olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca bu araştırma, gizli müfredatın önceden belirlenmiş bir hedef olmaktan ziyade, stüdyo kültürünün, iletişim dinamiklerinin ve stüdyo aktörlerinin bakış açılarının bir ürünü olarak ortaya çıktığını göstermektedir. Tasarım ögrenimini gizli müfredat çerçevesinde değerlendiren bu araştırma, tasarım eğitim literatürüne katkıda bulunarak, tasarım eğitiminin yeniden yorumlanması ve müfredatın dönüştürülmesi potansiyelini vurgulamaktadır. Bulgular, gizli müfredatın tasarım eğitimindeki kritik rolünü ortaya koyarak, mimarlık eğitimi ve müfredatın geliştirilmesi için yeni olasılıkların önünü açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively explores the hidden curriculum in the design studio and examines how it contributes to the development of design learning and studio curricula. To this end, the concept of the hidden curriculum is critically examined in architectural design studios. This research argues that a substantial portion of learning in design studios is acquired through the hidden curriculum and may, in fact, be more educational than the formal curriculum itself. In this context, a nine-dimensional conceptual framework was developed to investigate the role of the hidden curriculum in the design studio, and a four-phase study was conducted in fourth-year architectural design studios. These phases included syllabus reviews, evaluations of the design studio process, instructor perspectives, and student perceptions, providing a multifaceted evaluation of the hidden curriculum and yielding comprehensive results. The findings of this study reveal that the dimensions identified within the hidden curriculum framework are integrated into design learning, both implicitly and explicitly, to varying extents. Furthermore, this research demonstrates that the hidden curriculum, rather than being a predetermined goal, emerges as a product of the studio culture, communication dynamics, and the perspectives of studio actors. By investigating design learning through the lens of the hidden curriculum, this research makes a significant contribution to the literature on design education, highlighting the potential for reinterpreting design education and transforming the curriculum. The findings open up new possibilities for architectural education and curriculum development by revealing the critical role of the hidden curriculum in design education.