Damızlık bronz hindilerde yaşın, canlı ağırlığın ve yumurta ağırlığının kuluçka sonuçlarına etkisi
The Effect of age, body weight and egg weight on hatchability in parent bronz turkey
  1. Tez No: 99137
  2. Yazar: ZEKİ ERİŞİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
43 6. ÖZET Bu çalışmada damızlıkların yaşı, damızlıkların canlı ağırlığı ve yumurta ağırlığının kuluçka sonuçlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın canlı hayvan materyalini Bingöl Arıcılık İstasyonunda bulunan 720 adet dişi ve 120 adet erkek Bronz hindi ve bunlardan elde edilen 5526 adet kuluçkalık yumurta oluşturmuştur. Bu araştırmada damızlıklar canlı ağırlıklarına göre hafif, orta ağır ve ağır diye üç gruba ayrılmıştır. Yine bu gruplardan elde edilen yumurtalar da
Özet (Çeviri)
44 7. SUMMARY The study was carried out to investigate The effects of parent age, live weight and egg weight on hatching results. This study population was consisted of 720 female and 120 male Bronz turkeys and their 5526 eggs kept in Bingöl Agriculture Unit. Parents were divided into three groups according to their live weight; as light, medium and heavy. The eggs obtained from these groups were also incubated in three different groups ; ^ 75.4 g, 75.5-85.4 g and s 85.5 g. The age of parents was examined by repeating the treatment when they were at the ages of 38, 44 and 50 weeks.