Tarımı yapılan bazı yonca (Medicago sativa L.) çeşitlerinin bitkisel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of vegetative characteristics of some cultivated alfalfa (Medicago sativa L.) varieties
  1. Tez No: 991372
  2. Yazar: HİDAYET ATÇEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, tarımı yapılan bazı yonca (Medicago sativa L.) çeşitlerinin bitkisel ve tarımsal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Türkiye'de hayvan beslenmesinde temel kaynak olan çayır ve meralar, aşırı otlatma ve bakım eksiklikleri nedeniyle zamanla verim ve kalite açısından yetersiz hale gelmiştir. Bu durum, hayvancılıkta kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanabilmesi için tarla koşullarında yem bitkilerinin yetiştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda yüksek verimli, kaliteli, hastalık ve zararlılara dayanıklı, kuraklığa ve soğuğa toleranslı genotiplerin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Yonca, geniş adaptasyon yeteneği, yüksek protein ve karoten içeriği, düşük lif oranı, ayrıca silaj ve pelet üretiminde değerlendirilebilmesi nedeniyle“yem bitkilerinin kraliçesi”olarak anılmaktadır. Türkiye, 50'ye yakın yonca türü ile bu cinsin önemli gen merkezlerinden biridir. Ancak mevcut çeşitlerin birçoğu yurt dışı kökenlidir ve yerel ekolojik koşullara tam uyum sağlayamamaktadır. Bu nedenle, ülkemizin farklı ekolojik bölgelerinde yetiştirilen yonca genotiplerinin morfolojik ve tarımsal özelliklerinin belirlenmesi, yerli çeşit geliştirme çalışmalarına önemli katkı sağlayacaktır. Bu çalışma kapsamında, daha önce araziye ekilmiş 20 farklı yonca çeşidi üzerinde bitkisel ve tarımsal özellikler incelenmiştir. Gözlem ve ölçümler arasında ilk çiçeklenme ve meyve bağlama tarihleri, bitki habitusu, tüylülük ve antosiyan durumu gibi nitel özelliklerin yanı sıra; bitki boyu, ana sap kalınlığı, salkım uzunluğu, çiçek ve meyve sayısı, tek meyve ağırlığı, tohum verimi ve bin tane ağırlığı gibi nicel özellikler de değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilerek çeşiter arasındaki farklılıklar ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda, bölge koşullarına yüksek adaptasyon gösteren ve yem verimi ile kalitesi bakımından üstün özelliklere sahip çeşitlerin belirlenmesi hedeflenmektedir. Böylelikle, ülkemiz koşullarına uygun, yüksek verimli yonca çeşitleri belirlenmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted to determine the vegetative and agr00 situation has made it essential to cultivate forage crops under field conditions to meet the demand for high-quality roughage in livestock production. In this context, determining high-yielding, high-quality genotypes that are resistant to diseases and pests, and tolerant to drought and cold stress, is of great importance. Alfalfa, known as the“queen of forage crops,”is characterized by its wide adaptability, high protein and carotene contents, low fiber level, and suitability for silage and pellet production. Turkey, with nearly fifty alfalfa species, is considered one of the important gene centers for this genus. However, many of the cultivated varieties are of foreign origin and not fully adapted to local ecological conditions. Therefore, determining the morphological and agronomic characteristics of alfalfa genotypes grown in different ecological regions of the country will significantly contribute to the development of locally adapted varieties. Within the scope of this study, 20 different alfalfa varieties previously sown in the field were evaluated for their vegetative and agricultural traits. The observations and measurements included both qualitative characteristics—such as the first flowering and pod-setting dates, growth habit, pubescence, and anthocyanin pigmentation—and quantitative traits, including plant height, main stem thickness, inflorescence length, number of flowers and pods per raceme, single pod weight, seed yield per plant, and thousand-seed weight. The collected data were statistically analyzed to reveal the differences among the varieties. The aim of this research is to identify varieties that exhibit high adaptation to regional conditions and possess superior feed yield and quality. This will result in the identification of high-yielding alfalfa varieties suitable for the conditions of our country.