Yücekapı (Eleşkirt, Ağrı) beldesi'nin konut uygunluğunun çok disiplinli incelenmesi: Jeofizik, jeolojik ve geoteknik perspektifler
A multidisciplinary study of residential suitability in Yucekapi, Eleski̇rt, Agri: geophysical, geological and geotechnical perspectives
- Tez No: 991373
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AHMET NEFESLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, Yücekapi (Ağrı) bölgesinde güvenli ve sürdürülebilir yerleşim alanlarının belirlenmesine yönelik olarak, bölgenin jeofizik, jeolojik ve jeoteknik açıdan uygunluk değerlendirmesini yapmaktır. Bu kapsamda, bölgenin jeolojik yapısı ile zeminlerin mühendislik özellikleri, detaylı saha çalışmaları, arazi deneyleri ve laboratuvar analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Çalışmada, jeofizik (MASW, sismik kırılma) ve jeoteknik (SPT N60, sondaj) verileri IDW interpolasyonu ile değerlendirilmiş; topoğrafik eğim ve kot veri kümeleriyle birlikte 100×100 m²'lik mikrobölgelere dönüştürülmüştür. Müteakiben, veriler min–max normalizasyonu yöntemiyle eş ölçeklendirilmiştir. Elde edilen çok katmanlı veri matrisi, K-ortalamalar (K-means) algoritması ile kümeleme analizine tabi tutulmuştur. Optimum küme sayısı, Elbow, Silhouette ve hiyerarşik dendrogram analizleri sonucunda k = 3 olarak belirlenmiştir. Pratik açıdan, mevcut mevzuata göre tek bir“önlemli alan”sınıfı altında değerlendirilen bölgenin, jeolojik, jeoteknik ve jeofizik ham veriler kullanılarak K-ortalamalar kümeleme yöntemiyle anlamlı üç alt gruba ayrılabildiği görülmüştür. Bu yaklaşım, mevcut“tek önlemli alan”sınıfı içerisinde yer alan kentleşme bölgelerinin, yerleşime uygunluk açısından ham veriler temelinde alt gruplara ayrılmasını sağlayarak, plancıların mekânsal planlama süreçlerinde daha nesnel kararlar almasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to assess the suitability of the Yücekapi (Ağrı) region from a geophysical, geological, and geotechnical perspective for the identification of safe and sustainable settlement areas. Within this scope, the geological structure of the region and the engineering properties of the soils were investigated through detailed field studies, field tests, and laboratory analyses. In the study, geophysical (MASW, seismic refraction) and geotechnical (SPT N60, drilling) data were evaluated using IDW interpolation and converted into 100×100 m² microzones together with topographic slope and elevation data sets. Subsequently, the data were scaled using the min–max normalization method. The resulting multi-layer data matrix was subjected to cluster analysis using the K-means algorithm. The optimal number of clusters was determined to be k = 3 based on the results of Elbow, Silhouette, and hierarchical dendrogram analyses. From a practical standpoint, it was observed that the region, which is currently evaluated under a single“cautionary area”class according to existing legislation, could be meaningfully divided into three subgroups using the K-means clustering method based on geological, geotechnical, and geophysical raw data. This approach enables the sub- grouping of urbanization areas within the existing“single precautionary area”class based on raw data in terms of suitability for settlement, thereby contributing to planners making more objective decisions in spatial planning processes.