Jeolojik ve jeoteknik çalışmalara bağlı olarak yerleşime uygunluk durumunun değerlendirilmesi: Kütahya (merkez) örneği
Assessment of suitability for settlement based on geological and geotechnical studies: The case of Kütahya (center)
  1. Tez No: 991374
  2. Yazar: MURAT HASTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AHMET NEFESLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Kütahya Merkez İlçesi'nin yerleşime uygunluk durumunun Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile K-En Yakın Komşular (KNN) algoritmasının entegrasyonu aracılığıyla analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, bölgenin jeoteknik ve topoğrafik özellikleri birlikte değerlendirilmiş; mühendislik jeolojisi açısından güvenli ve sürdürülebilir yerleşim alanlarının belirlenmesine yönelik mekânsal analizler gerçekleştirilmiştir. Analiz sürecinde, sismik dalga hızları (Vp, Vs), standart penetrasyon testi (N₆₀) değerleri, topoğrafik eğim ve yükselti gibi parametreler kullanılmıştır. Bu verilerin mekânsal dağılımları CBS ortamında belirlenmiş, ardından oluşturulan mikrobölgeler içerisinde normalize edilerek KNN modeli aracılığıyla sınıflandırılmıştır. Ayrıca, KNN modelleme sürecinde değerlendirilen predict_proba yöntemi ile her bir örneğin ilgili sınıfa ait olma olasılıkları hesaplanmış; bu sayede, belirlenen öncelikli alanların kendi içerisinde alt gruplara ayrılması mümkün olmuştur. Elde edilen sonuçlar, düşük eğimli ve yüksek zemin dayanımına sahip alanların yerleşim açısından yüksek uygunluk gösterdiğini; alüvyon karakterli, düşük dalga hızına sahip gevşek zeminlerin ise düşük uygunluk sınıfında yer aldığını ortaya koymaktadır. CBS tabanlı KNN yaklaşımının predict_proba yöntemi ile entegrasyonunun, yerleşim planlaması, mühendislik jeolojisi ve afet risk azaltma uygulamalarında etkin bir karar destek aracı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the suitability of Kutahya Central District for settlement through the integration of Geographic Information Systems (GIS) and the K-Nearest Neighbors (KNN) algorithm. Within this scope, the geotechnical and topographic characteristics of the region were evaluated together; spatial analyses were performed to determine safe and sustainable settlement areas from an engineering geology perspective. Parameters such as seismic wave velocities (Vp, Vs), standard penetration test (N..) values, topographic slope, and elevation were used in the analysis process. The spatial distribution of these data was determined in a GIS environment, then normalized within the created microzones and classified using the KNN model. In addition, the predict_proba method evaluated in the KNN modeling process was used to calculate the probabilities of each sample belonging to the relevant class; thus, it was possible to divide the identified priority areas into subgroups within themselves. The results obtained reveal that areas with low slope and high ground strength are highly suitable for settlement, while loose soils with alluvial characteristics and low wave velocity are classified as low suitability. It was determined that the integration of the CBS-based KNN approach with the predict_proba method can be used as an effective decision support tool in settlement planning, engineering geology, and disaster risk reduction applications.