Menard presiyometresi deneyinden elde edilen deformasyon modülü ile kayma dalga hızı tabanlı dinamik elastisite modülü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between deformation modulus and shearwave velocity based dynamic modulus of elasticity obtained from menardpressiometer test
- Tez No: 991379
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AHMET NEFESLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Presiyometre deneyi (PMT) ile elde edilen Menard deformasyon modülü (Em) ile jeofizik yöntemlerden (sismik hızlar) türetilen dinamik elastiklik modülleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu doğrultuda, farklı zemin türlerinde bu iki parametre arasında bir korelasyonun varlığını belirlemek üzere deneysel çalışmalar yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, beş adet sondaj kuyusuna yakın konumlarda sismik kırılma ve Çok Kanallı Yüzey Dalgaları Analizi (MASW) ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümler analiz edilerek, kayma dalgası (Vs) ve basınç dalga (Vp) hızları derinliğe bağlı olarak hesaplanmıştır. Söz konusu sondaj kuyularında farklı seviyede PMT gerçekleştirilmiştir. Yapılan arazi deneylerinin birbiriyle tutarlılığını kontrol etmek amacıyla, üç sondaj kuyusunda gerçekleştirilen Standart Penetrasyon Deneyi'nden (SPT) elde edilen N60 değerleri, Vs ve Em değerleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen zemin parametrelerinin karşılaştırmalı değerlendirmesi sonucunda, farklı yöntemlerle elde edilen veriler arasında güçlü pozitif ilişkiler bulunduğu tespit edilmiştir. PMT deneyinden elde edilen statik elastisite modülü değerlerinin 20 MPa ile 40 MPa aralığında olduğu, düşük plastisiteli killer için Alpan eğrisi üzerinde oldukça uyumlu sonuçlar verdiği belirlenmiştir. SPT deneyinden hesaplanan dinamik/statik modül oranı (Ed/Es) değerlerinin, çalışmanın tamamını kapsayan 20 MPa ile 100 MPa aralığındaki bölümde Alpan eğrisi ile yüksek düzeyde uyum gösterdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, yapılan F testi analizine göre, bu çalışmada elde edilen sonuçların güncel literatürde belirtilen değerler ile uyumlu olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the relationship between the static deformation modulus (Em) obtained from the Menard Pressuremeter Test (PMT) and the dynamic elasticity moduli derived from geophysical methods (seismic velocities). Experimental studies were conducted to determine the existence of a correlation between these two parameters in different soil types. Within the scope of the study, seismic refraction and Multi-Channel Analysis of Surface Waves (MASW) geophysical measurements were performed at locations close to five boreholes. These measurements were analyzed, and the shear wave (Vs) and primary wave (Vp) velocities were calculated as a function of depth. Pressuremeter tests were conducted at forty different levels within the boreholes in question. To check the consistency of the performed field tests, the N60 values obtained from the Standard Penetration Test (SPT) conducted in three boreholes were evaluated comparatively against the shear wave velocity Vs and Menard modulus values. The comparative evaluation of the obtained soil parameters revealed that strong positive correlations exist between the data obtained by different methods. The static elasticity modulus values obtained from the PMT were found to be in the 20 MPa to 40 MPa range, yielding highly consistent results with the Alpan curve for soft clays. It was observed that the dynamic/static modulus ratio (Ed/Es) calculated from the SPT provided a high level of agreement with the Alpan curve in the 20 MPa to 100 MPa range, which encompasses the entirety of the study. Furthermore, based on the F-test analysis, the results obtained in this study were found to be consistent with the values reported in the current literature.