Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Koleji öğrencilerinde menarş yaşı araştırması
  1. Tez No: 20051
  2. Yazar: GÜLTEN GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu araştırma Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Bilimleri Öğrencileri üzerinde uygulanmıştır. Tamamı kız olan 307 öğrenciden 301 öğrenci anketimize katılmıştır. Öğrencilerin menarş yaşı 13-14 yaş, mevsim olarak yaz mevsimi ağırlıklı görülmüştür. Öğrencilerin menarş olayına hazırlıksız olması korku, endişe duymasına, heyecanlanmasına, çevreyle ilişkilerinde aksak ıklara ve yaşamı boyunca gerginlik duymasına ve huzursuzluğa neden olmaktadır. Öğrencilerin tamamı âdet görmeye ilişkin bilgilerin menarştan önce verilmesini istemekte, bu konuda rehber kişi olarak özellikle anneyi seçmektedirler. Annenin eğitim düzeyi yükseldikçe bu bilgilerin zamanında verilmesi ve yaşadıkları duygular üzerinde etkisi olumlu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been applied on the students of A. Ü.T.F. Medical Sciences Department. 301 of total 307 female students took part in this research. The menses age of students are 13-14 and it was seen that the effect of this event was heavy in summer. Unreadying of the students to the event of menstruation, causes to feeling of fear, anxious Uneasy tension during her' s life getting of excited, defect in relation with her' s environment. All of the students have a wish to get information about the menstruation before beginning of this event. Especially, they select their mother as guide person at this subject. Giving of this information in good time the result of increasing of the education level of the mothers, giving of this information at good time is supplied and its influence become affirmative on senses lived.