Bankacılık faaliyetlerinin iller bazında kümeleme analizi yöntemiyle sınıflandırılması
Classification of banking activities by provinces using cluster analysis method
- Tez No: 991427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de bankacılık sektörü faaliyetlerinin iller bazında incelemektir. Kümeleme analizi gerçekleştirilmeden öncelikle normalliği test edilmiş olup bu testin sonrasında araştırma konusu itibariyle bankacılık faaliyetlerinin hangi iller üzerinde hangi bankacılık faaliyetlerinin belirleyici olduğunu tespit etmek amacı ile kümeleme analizi yöntemi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda 2011 - 2022 dönemleri arasında bankacılık faaliyetlerinin 6 küme olarak belirlendiği ve bu kümelerden ilkinde İstanbul son kümede 51 il bulunduğu tespit edilmiştir. Küme 2'de İstanbul'dan sonraki en yoğun nüfusa sahip sanayi şehirlerimizi içerdiği de ayrıca görülmüştür. Bütün bunlarla birlikte küme ortalamaları açısından kümeleri birbirinden ayıran değişkenlerin; banka atm sayısı, banka çalışan sayısı, mevduat açısından şube sayısı, kredi şube oranı, mevduat nüfus oranı, nüfus başına düşen banka oranı, banka pos sayısı, banka işyeri sayısı ve banka şube sayısı şeklinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the banking sector activities in Turkey on a provincial basis. Prior to performing cluster analysis, normality tests were conducted, and following these tests, cluster analysis was applied to determine which banking activities were dominant in which provinces in relation to the subject of the research. As a result of the study, it was found that between 2011 and 2022, banking activities were categorized into six clusters, with Istanbul in the first cluster and 51 provinces in the last cluster. Cluster 2 included the industrial cities with the highest population after Istanbul. Additionally, regarding the cluster averages, the variables that differentiated the clusters were identified as: the number of bank ATMs, the number of bank employees, the number of branches in terms of deposits, the branch-to-loan ratio, the deposit-to-population ratio, the bank-to-population ratio, the number of bank POS devices, the number of bank offices,