Çocukluk çağı travması bildiren bireylerde borderline kişilik özellikleri ve yeme bozukluğunda duygu düzenleme becerisinin aracı rolü
The mediating role of emotion regulation skills in borderline personality traits and eating disorders in individuals reporting childhood trauma
- Tez No: 991443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN GÖKÇE CERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, çocukluk çağı travması bildiren bireylerde borderline kişilik özellikleri ile yeme bozukluğu belirtileri arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaş arasında Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği'nden (CTQ-33) 35 puan üstü alan 386 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmanın verileri çevrim içi anketler aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılara; Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33), Borderline Kişilik Envanteri, Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (EDE-Q-13) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-8 uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek amacıyla Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi, Kruskal-Wallis H testi, Bonferroni düzeltmeli Dunn testi ve Hayes'in önerdiği regresyon temelli basit aracılık analizi uygulanmıştır. Yapılan korelasyon analizinde, çocukluk çağı travmaları, borderline kişilik özellikleri, duygu düzenleme güçlüğü ve yeme bozukluğu belirtileri arasında düşükten ortaya değişen düzeylerde pozitif ilişkiler bulunmuştur. Aracılık analizleri, borderline kişilik özelliklerinin hem duygu düzenleme güçlüğünü hem de yeme bozukluğu belirtilerini anlamlı biçimde yordadığını göstermiştir. Ayrıca duygu düzenleme güçlüğünün yeme bozukluğu belirtilerini bağımsız olarak yordadığı ve borderline kişilik özellikleri ile yeme bozukluğu belirtileri arasındaki ilişkide kısmi bir aracı rol üstlendiği saptanmıştır. Araştırma bulguları alanyazın doğrultusunda tartışılmış, elde edilen sonuçların klinik psikoloji alanına katkıları değerlendirilmiş, çalışmanın sınırlılıkları ve gelecekte yapılacak araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the mediating role of difficulties in emotion regulation in the relationship between borderline personality traits and eating disorder symptoms among individuals reporting childhood trauma. The study sample consisted of 386 participants aged between 18 and 65 who scored above 35 on the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33). Data were collected through online self-report surveys. Participants completed the Informed Consent Form, Sociodemographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), Borderline Personality Inventory, Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q-13), and the Difficulties in Emotion Regulation Scale-8.To test the study hypotheses, Pearson correlation analysis, independent samples t-test, Kruskal-Wallis H test, Bonferroni-corrected Dunn test, and Hayes' regression-based simple mediation analysis were conducted. Correlation analyses revealed low to moderate positive associations among childhood trauma, borderline personality traits, difficulties in emotion regulation, and eating disorder symptoms. Mediation analyses showed that borderline personality traits significantly predicted difficulties in emotion regulation and eating disorder symptoms, and that difficulties in emotion regulation also significantly predicted eating disorder symptoms. Furthermore, difficulties in emotion regulation were found to partially mediate the relationship between borderline personality traits and eating disorder symptoms. The findings were discussed in relation to the existing literature, and the clinical implications, limitations of the study, and recommendations for future research were presented.