Kayısıda kültür öncesi bor ve kalsiyum uygulamalarının mikroçoğaltım başarısına etkisi
The effect of pre-cultured boron and calcium application on the success of micropropagation in apricots
- Tez No: 991456
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EŞİTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada materyal olarak, Konya'da yapılan önceki çalışmalar sonucunda anaçlık özellikleri bakımından üstün bulunan 42-25 kayısı genotipine ait, Selçuk Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde mikroçoğaltma ile elde edilmiş 3 yaşındaki fidanlar kullanılmıştır. Kayısı genotipinde eksplant alınacak bitkilere kültür öncesi uygulanan bor (150 ve 300 ppm), kalsiyum (%1 ve %2 CaCl₂) ve bunların kombinasyonlarının in vitro mikroçoğaltma ve köklendirme başarısına etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Kültür öncesinde belirlenen dozlarda Ca ve B püskürtülen bitkiden alınan çelikler, sterilizasyon işlemlerinden geçirilmiş ve MS besi ortamına aktarılmıştır. Çoğaltma aşamasında eksplantlar, yeterli sayıya ulaşıncaya kadar düzenli olarak alt kültüre alınmış ve bu süreç toplam yedi alt kültür boyunca devam etmiştir. Her alt kültürde sağlıklı gelişim gösteren sürgünler bir sonraki ortama aktarılmıştır. Bu aşamada bitki canlılığı, sürgün sayısı, sürgün uzunluğu ve camlaşma oranı değerlendirilmiştir. Köklendirme aşamasında ise köklenme oranı, kök sayısı, kök uzunluğu ve apikal nekroz oranları incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre sürgün sayısı en fazla kontrol grubunda (9,40 adet/eksplant) belirlenmiştir. Sürgün uzunluğu ise en yüksek 300 ppm B uygulamasında kaydedilmiştir. Camlaşma oranı en yüksek yine 300 ppm B'de gözlenmiş ancak %1 CaCl₂ ve bazı kombinasyonlarda tamamen engellenmiştir. Köklenme oranı kontrol dahil tüm uygulamalarda %100 gerçekleşirken, kök sayısı özellikle %1 CaCl₂ ve kontrol'de öne çıkmıştır. Kök uzunluğu %1 CaCl₂ ve kombinasyonlarında en yüksek seviyelere ulaşmıştır. Ayrıca apikal nekroz oranı en düşük %1 CaCl₂ uygulamasında kaydedilmiş ve bu uygulamanın önemli bir baskılama etkisi yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three-year-old seedlings of the 42-25 apricot (Prunus armeniaca L.) genotype, previously identified in field studies conducted in Konya as superior in terms of rootstock characteristics and obtained through micropropagation at the Department of Horticulture, Selçuk University, were used as plant material. The study aimed to determine the effects of pre-culture applications of boron (150 and 300 ppm), calcium (1% and 2% CaCl₂), and their combinations on in vitro micropropagation and rooting success in this apricot genotype. Cuttings taken from plants sprayed with predetermined doses of Ca and B before culture were sterilized and transferred to MS nutrient medium. During the propagation phase, explants were subcultured regularly until a sufficient number was reached, continuing for a total of seven subcultures. Shoots showing healthy growth in each subculture were transferred to fresh medium. At this stage, plant viability, shoot number, shoot length, and vitrification rate were evaluated. In the rooting phase, rooting rate, root number, root length, and apical necrosis rate were examined. According to the findings, the highest shoot number was recorded in the control group (9.40 shoots/explant), whereas the longest shoots were obtained from the 300 ppm B treatment. The highest vitrification rate was also observed in the 300 ppm B treatment; however, vitrification was completely prevented in 1% CaCl₂ and some combination treatments. Rooting rate reached 100% in all treatments, including the control, while root number was particularly higher in 1% CaCl₂ and control treatments. Root length reached its maximum levels in 1% CaCl₂ and its combinations. Additionally, the lowest apical necrosis rate was recorded in the 1% CaCl₂ treatment, indicating a strong suppressive effect.