Kenevirden (Cannabis sativa) üretilen nanoselüloz yapılarına antibiyotik bağlanması ve bunların antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
Antibiotic binding to nanocellulose structures produced from hemp (Cannabis sativa) and investigation of their antibacterial properties
- Tez No: 991455
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM OCAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, kenevirden (Cannabis sativa) nanoselüloz üretimi ve siprofloksasin ile birlikte antibakteriyel etkisinin incelenmesi araştırılmıştır. Selüloz, biyolojik olarak parçalanabilirlik ve biyouyumluluk gibi önemli özelliklere sahip bir malzemedir. Bu özellikler, selülozu kompozitlerde doğal bir takviye malzemesi olarak kullanılmaya uygun hale getirmektedir. Bu çalışmada, öncelikle kenevir lifinden yaklaşık 4.5 μm çapında saf selüloz elde edilmiş ve ardından bu selüloz, asit hidrolizi ve karbonizasyon işlemleriyle 34.7 nm çapında nanoselüloz (CNC) haline getirilmiştir. Siprofloksasin (CIP) antibiyotiği, hem selüloz hem de CNC'ye yüklenerek, bu malzemelerin antibakteriyel özelliklerinin artırılması hedeflenmiştir. Optimum yükleme koşulları belirlenmiş ve CIP'nin hem selüloz hem de CNC yüzeyine başarılı bir şekilde bağlandığı gözlemlenmiştir. Elde edilen kompozitlerin (C+CIP ve CNC+CIP) antibakteriyel ve antibiyofilm aktiviteleri, farklı bakteri türlerine karşı değerlendirilmiştir. Sonuçlar, CNC'nin, özellikle CIP ile kombinasyon halinde, daha yüksek antibakteriyel ve antibiyofilm aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, kenevir lifinden elde edilen selüloz ve CNC'nin, antibiyotik direnci sorunuyla mücadelede potansiyel bir çözüm olabileceğini ve farmasötik ve tıbbi alanlardaki yeni nesil antibiyotik taşıyıcı sistemlerinin geliştirilmesi için de ilham kaynağı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis study, the production of nanocellulose from hemp (Cannabis sativa) and its antibacterial effect with ciprofloxacin were investigated. Cellulose is a material with important properties such as biodegradability and biocompatibility. These properties make cellulose suitable for use as a natural reinforcement material in composites. In this study, firstly, pure cellulose with a diameter of about 4.5 μm was obtained from hemp fiber and then this cellulose was processed into nanocellulose (CNC) with a diameter of 34.7 nm by acid hydrolysis and carbonization processes. Ciprofloxacin (CIP) antibiotic was loaded to both cellulose and CNC to increase the antibacterial properties of these materials. Optimum loading conditions were determined and it was observed that CIP successfully bound to both cellulose and CNC surfaces. The antibacterial and antibiofilm activities of the obtained composites (C+CIP and CNC+CIP) were evaluated against different bacterial species. The results showed that CNC has higher antibacterial and antibiofilm activity, especially in combination with CIP. These findings suggest that cellulose and CNC derived from hemp fiber may be a potential solution to combat the problem of antibiotic resistance and may also inspire the development of next generation antibiotic carrier systems in pharmaceutical and medical fields.