Synthesis and characterization of plastic scintillator samples with different additives
Çeşitli katkı maddeleriyle sentezlenen plastik sintilatör örneklerinin karakterizasyonu
- Tez No: 991471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Plastik sintilatörler düşük maliyetleri, mekanik sağlamlıkları ve kolay üretilebilir olmaları nedeniyle radyasyon tespitinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez, plastik sintilatör sentezi ile ilgili iki çalışmayı sunmaktadır: flor bileşimi ve derişiminin optimize edilmesi ile polimerizasyon koşullarının optik özelliklerin karaketrizasyonu üzerinden incelenmesi. Tüm sintilatör örnekleri termal polimerizasyon yöntemi ile üretilmiştir. Flor katkısının etkilerini incelemek için üç farklı sintilatör örneği (CR-1, CR-2, CR-3) sentezlenmiş ve bu örnekler spektral geçirgenlikleri, emisyon dağılımları ile ışık verimlilikeri üzerinden karakterize edilmiştir. Sentezlenen örneklerin optik özelliklerinin, yüksek ışık verimli EJ-204 referans sintillatörüyle karşılaştırılabilir olduğu bulunmuştur. Polimerizasyon başlatıcılarının etkilerini araştırmak için beş farklı örnek sentezlenmiştir. Bu örnekler, farklı derişimlerde iki polimerizasyon başlatıcı -2,2-Azobis(2-methylpropionitrile) (AIBN) ve benzoil peroksit (BPO)- kullanılarak hazırlanmıştır. Işık verimi, polimerizasyon başlatıcı içermeyen kontrol örneğine göre dört farklı gama kaynağı kullanarak ve Compton spectrumu analizi ile değerlendirilmiştir. Polimerizasyon başlatıcı derişimini artmasının, ışık verimini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, plastik sintillatör sentezinde flor bileşimi, flor derişimi ve polimerizasyon başlatıcı kullanımının dengelenmesine yönelik yönergeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Plastic scintillators are commonly used in radiation detection due to their low cost, mechanical robustness and easy fabrication. This thesis presents two complementary studies on plastic scintillator synthesis: optimization of fluor composition and concentration, and investigation of polymerization conditions through characterization of optical properties. All samples were produced by thermal polymerization. To study the fluor loading, three different samples(CR-1, CR-2 and CR-3) were synthesized and characterized through their transmission spectra, emission distributions and light yields. Their optical properties are found to be comparable to a high-light-yield EJ-204 reference sample. The effects of polymerization initiators were investigated by synthesizing five different samples. The samples were produced using two commonly employed polymerization initiators, 2,2-Azobis(2-methylpropionitrile)~(AIBN) and benzoyl peroxide~(BPO) at concentrations of 0.2%, 0.5%, 1.0%. Light yield was evaluated relative to a control sample prepared without initiator, using four gamma sources and Compton edge analysis. Higher initiator concentrations consistently reduced light output: 0.2\% initiator loading limited the reduction to approximately 8\%, whereas 0.5–1.0% loadings decreased the yield by 20–35%. The results provide practical guidelines to balance fluor composition, concentration and use of polymerization initiator in plastic scintillator synthesis.