Sınıf öğretmenlerinin çevre farkındalık ve çevre bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of classroom teachers' environmental awareness and environmental knowledge levels
  1. Tez No: 991513
  2. Yazar: BİLAL POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDAL DİKMENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin çevre farkındalık ve çevre bilgi düzeylerini incelemektir. Araştırmada cinsiyet, hizmet yılı, okuttuğu sınıf düzeyi, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, çevre eğitimine yönelik ders, kurs veya seminer alma durumu, görev yaptıkları il gibi değişkenlerle çevre farkındalığı ile çevre bilgi düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2024-2025 eğitim -öğretim yılı içerisinde Kırşehir ve Gaziantep illerinde görev yapan 313 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Çevre Farkındalık Ölçeği, Çevre Bilgisi Başarı Testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise paket istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; sınıf öğretmenlerinin yüksek düzeyde çevre farkındalığına sahip oldukları belirlenmiştir. Çevre farkındalıkları ile cinsiyet, hizmet yılı, okuttukları sınıf düzeyi, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, çevre eğitimine yönelik ders, kurs veya seminer alma durumu ve görev yaptıkları il gibi değişkenlerle aralarında anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin ortalamanın üzerinde çevre bilgi düzeyine sahip oldukları belirlenmiştir. Çevre bilgi düzeyi ile okuttukları sınıf düzeyi, medeni durum değişkeni, çocuk sahibi olma durumu, çevre eğitimine yönelik ders, kurs veya seminer alma durumu ve görev yaptıkları il değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ancak cinsiyet ve hizmet yılı değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin çevre farkındalık düzeyleri ile çevre bilgi düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the environmental awareness and environmental knowledge levels of primary school teachers. The study investigates the relationships between environmental awareness and environmental knowledge levels with variables such as gender, years of service, grade level taught, marital status, having children, participation in courses, classes or seminars related to environmental education, and the province in which the teachers work. The research was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods. The study group consists of 313 primary school teachers working in the provinces of Kırşehir and Gaziantep during the 2024–2025 academic year. The data collection tools used in the study include the Personal Information Form, the Environmental Awareness Scale, and the Environmental Knowledge Achievement Test. A statistical package program was used to analyze the statistics. As a result of the study, it was determined that primary school teachers have high levels of environmental awareness. No significant differences were found between teachers' environmental awareness and variables such as gender, years of service, grade level taught, marital status, having children, participation in environmental education courses, classes or seminars, and the province in which they work. Additionally, it was found that teachers' environmental knowledge levels were above average. While no significant differences were observed between environmental knowledge levels and the variables of grade level taught, marital status, having children, participation in environmental education courses, classes or seminars, and province of employment, significant differences were found in relation to gender and years of service. The study also concluded that there is no significant relationship between teachers' environmental awareness levels and their environmental knowledge levels.