Sağlıklı ve ishalli buzağılarda karaciğer dokusu ve kan serumu beta karoten ve vitamin A miktarları ile serum protein fraksiyonları üzerine araştırmalar
Studies on the fractions of serum proteins, beta carotene and vitamin A values of blood sera and liver tissues in healthy and diarrhoeic calves
- Tez No: 99155
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada; sağlıklı ve ishalli buzağılarda kan serumu ve karaciğer dokusu vitamin A, P-karoten miktarları ile serum total protein düzeyleri ve protein fraksiyonları saptanarak buzağı ishallerinde vitamin A ve p-karoten miktarları ile y-globülin düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmada, 20 adet sağlıklı ve 40 adet ishalli olmak üzere toplam 60 adet buzağı kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan tüm buzağıların sistemik ve klinik muayeneleri yapıldıktan sonra laboratuvar muayeneleri için kan ve karaciğer örnekleri alınmıştır. Laboratuvar muayenelerinde eritrosit ve total lökosit sayısı Thoma lam ve lameli kullanılarak, mikrohematokrit değer kılcal tüp yöntemi ile, hemoglobin miktarı Sahli metoduna göre, kan serumu ve karaciğer dokusu vitamin A ve P- karoten düzeyi Suziki ve Katoh'un metoduna göre, serum total proteini spektrofotometrik olarak ve protein fraksiyonları ise protein elektroforezi yapılarak belirlenmiştir. Sağlıklı buzağılarda ortalama vücut sıcaklığı, kalp. frekansı ve solunum sayısı sırasıyla 38.69 °C, 103.60 adet/dakika ve 32.60 adet/dakika, ishalli buzağılarda ise sırasıyla 39.28 °C, 124.55 adet/dakika ve 43.70 adet/dakika olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to determine of the fractions of serum proteins, P- carotene and vitamin A values of blood sera and liver tissues in healthy and diarrhoeic calves. With these way to find out the relationship between diarrhoea and fraction of serum proteins, p- carotene and vitamin A levels in blood sera and liver. A total number of 60 calves allocating 20 healthy calves and diarrhoeic calves were used. All calves were systematically and clinically examined and liver tissues and blood samples were obtained from animal for laboratory analysis. In laboratory analysis, red and white blood cell count were detected using Thoma microslides. Packed cell volume was measured by microhematocrit method. Haemoglobin value volume was measured by Sahli method. Liver tissues and serum vitamin A, P-carotene values measured by Suziki and Katoh in Schimadzu UV-1208 and UV-VIS Spectrophotometer. Helena kits detected the fractions of serum proteins. Average body temperature, plus rate and respiration rate of calves in control groups were 38.69 °C, 103.60/min., and 32.60/min respectively. Whereas in the diarrhoeic calves, these values were found 39.28 °C, 124.55/min., and 43.70/min. respectively.