Konya ilindeki bazı sulama göletlerinin hazne hacimlerinin netcad ile belirlenerek proje ve reel durumdaki hacimlerinin karşılaştırılması ve mevcut sulama durumlarının değerlendirilmesi
Determining the reservoir volumes of some irrigation ponds in Konya province using netcad, comparing their project and actual volumes, and evaluating the current irrigation situation
  1. Tez No: 991563
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Konya ilinde yer alan bazı sulama göletlerinin mevcut durumu ile projelendirilmiş veriler arasındaki farkların belirlenmesi ve sulama performanslarının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Konya İl'inde yer alan 10 adet (İlmen Göleti, Üzümlü Göleti, Çakıllar Göleti, Mehmetali Göleti, Doğanhisar Yenice-3 Göleti, Süleyman Yaylası Göleti, Seydişehir Yenice Göleti, Çatak Göleti, Eldeş Göleti ve Bulcuk Göleti) sulama göletinin, drone (İHA) teknolojisi kullanılarak yüksek çözünürlüklü hava fotoğrafları ve sayısal yüzey modelleri elde edilmiş; bu veriler NETCAD yazılımı aracılığıyla analiz edilerek göletlerin reel hazne hacimleri belirlenmiştir. Elde edilen hacim değerleri, proje aşamasında öngörülen hacimlerle karşılaştırılarak, zaman içerisinde meydana gelen değişiklikler değerlendirilmiştir. Ayrıca, sulama performansı değerlendirme ölçütlerinden“Toplam Su Temini Oranı (TSTO), ”Sulama Oranı (SO)“ ve ”Sulanan Birim Alan Üretim Değeri (SBAÜD)" belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, TSTO ve SO değerlerine göre, incelenen 10 göletten 7'sinde %100 ve üzeri değerler hesaplanırken, 3'ünde (Doğanhisar Yenice-3 Göleti, Süleyman Yaylası Göleti, Çatak Göleti) %79.52 ila %85.69 arasında değerler hesaplanmıştır. 10 göletten 2'sinin, ölçülen hacminin, proje değerinden yaklaşık %10 daha az olduğu belirlenirken, diğerlerinde proje değerlerine eşit ya da daha fazla bir hacim hesaplanmıştır. Ayrıca göletlerin güncel sulama kapasiteleri ve bölgedeki sulama durumu incelenerek, mevcut su miktarının tarımsal üretim üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, sulama göletlerinin etkin yönetimi ve gelecekte yapılacak yeni gölet projelerinde dikkate alınması gereken hususlar bakımından önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the differences between the current status and projected data of some irrigation ponds located in Konya province, and to evaluate their irrigation performance. Within the scope of the research, high-resolution aerial photographs and digital surface models were obtained using drone (UAV) technology for 10 irrigation ponds in Konya Province (İlmen Pond, Üzümlü Pond, Çakıllar Pond, Mehmetali Pond, Doğanhisar Yenice-3 Pond, Süleyman Yaylası Pond, Seydişehir Yenice Pond, Çatak Pond, Eldeş Pond, and Bulcuk Pond). These data were analyzed using NETCAD software to determine the actual reservoir volumes of the ponds. The obtained volume values were compared with the volumes predicted during the project phase, and changes over time were evaluated. Furthermore, the irrigation performance evaluation criteria“Total Water Supply Rate (TWSR),”“Irrigation Rate (IRR),”and“Irrigation Unit Area Production Value (IUAPV)”were determined. The research results show that, according to TWSR and IRR values, 7 out of the 10 ponds examined had values of 100% and above, while 3 (Doğanhisar Yenice-3 Pond, Süleyman Yaylası Pond, Çatak Pond) had values between 79.52% and 85.69%. It was determined that the measured volume of 2 out of 10 ponds was approximately 10% less than the project value, while the others had volumes equal to or greater than the project values. In addition, the current irrigation capacities of the ponds and the irrigation situation in the region were examined, and the impact of the available water quantity on agricultural production was evaluated. The findings provide important information regarding the effective management of irrigation ponds and the issues that should be considered in future new pond projects.