Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni adaylarının ahlak eğitimine yönelik yeterlik algıları
Religious Culture and Moral Knowledge teacher candidates' competence perceptions towards moral education
- Tez No: 991564
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri, öğrencilerin ahlâkî gelişim süreçlerinde rehberlik eden, değerler eğitimini doğrudan etkileyen temel eğitim aktörlerindendir. Bu bağlamda öğretmen adaylarının ahlâk eğitimine yönelik yeterlik algıları hem mesleki hazırlık süreçlerinin etkinliği hem de öğrencilerin değerler eğitiminde sağlıklı kazanımlar elde etmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmen adaylarının ahlak eğitimine yönelik yeterlik algılarını incelemektir. Çalışmada araştırma yöntemi olarak nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Sakarya Üniversitesinin İlahiyat Fakültesi bünyesindeki İlahiyat Anabilim Dalında öğrenim gören toplam 3042 öğrenci; örneklem grubunu ise 511 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Öğretmen Adaylarının Ahlâk Eğitimine Yönelik Yeterlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı bilgileri“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular şu şekildedir: 1-Öğretmen adaylarının ahlâk eğitimine yönelik yeterlik algılarının genel olarak olumlu düzeyde olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle motivasyon boyutu, diğer boyutlara kıyasla daha yüksek düzeyde algılanırken, planlama boyutu görece daha düşük bir algı seviyesinde seyretmiştir. 2-Cinsiyet değişkeni incelendiğinde yalnızca motivasyon boyutunda kız öğretmen adaylarının erkeklere kıyasla daha yüksek yeterlik algısına sahip olduğu belirlenmiş; diğer boyutlarda cinsiyete bağlı anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. 3-Yaş ve sınıf düzeyi değişkenleri, öğretmen adaylarının yeterlik algıları üzerinde belirleyici bir etki göstermemiştir. Buna karşın algılanan gelir düzeyi yükseldikçe adayların ahlâk eğitimine yönelik yeterlik algılarının anlamlı biçimde arttığı gözlenmiştir. Yerleşim yeri, aile geliri, anne ve baba eğitim durumu ile anne ve baba meslek grupları ise adayların yeterlik algıları üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmamıştır. Bu bulguların, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni adaylarının ahlâk eğitimine yeterli düzeyde hazırlandıklarını; motivasyonlarının güçlü, planlama ve uygulama boyutlarında ise görece desteklenmeye ihtiyaç duyabileceklerini ortaya koyduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Religious Culture and Ethics teachers serve as key educational actors who guide students' moral development processes and directly influence values education. In this regard, the perceived competencies of teacher candidates toward moral education hold significant importance both for the effectiveness of their professional preparation processes and for enabling students to achieve healthy gains in values education. The purpose of this study is to examine the perceived competencies of pre-service teachers in religious culture and moral education regarding moral education. The study employs a descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The population of the research consists of a total of 3,042 students enrolled in the Theology Department within the Faculty of Theology at Sakarya University during the 2024-2025 academic year. The sample comprises 511 pre-service teachers. The“Pre-Service Teachers' Perceived Competency Scale for Moral Education”was utilized as the data collection instrument. Descriptive information about the participants was gathered through a“Personal Information Form.”The findings obtained as a result of the study are as follows: 1-Teacher candidates' perceived competencies toward moral education are generally at a positive level. In particular, the motivation dimension is perceived at a higher level compared to other dimensions, whereas the planning dimension exhibits a relatively lower perception level. 2-Regarding the gender variable, female teacher candidates were found to have significantly higher perceived competencies in the motivation dimension compared to males; no significant differences were detected in other dimensions based on gender. 3-Neither age nor class level had a determining effect on teacher candidates' perceived competencies. In contrast, perceived income level was observed to significantly increase candidates' perceived competencies toward moral education as it rose. Settlement place, family income, parental education levels, and parental occupational groups did not create significant differences in candidates' perceived competencies. These findings indicate that Religious Culture and Ethics teacher candidates are generally adequately prepared for moral education, with strong motivation but relative needs for support in planning and implementation dimensions