Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli programı kapsamında 5. sınıf öğrencilerinin matematik başarıları, öğrenci-öğretmen görüşleri ve ders kitabı etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of 5th grade students' mathematics achievements, student-teacher perceptions, and textbook activities within the scope of the Turkey Century Education Model Program
  1. Tez No: 991562
  2. Yazar: MERVE GENÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT TAKUNYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmada 2024-2025 eğitim öğretim döneminde 5.sınıflarda uygulanmaya başlanan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) Matematik Programı kapsamında programın öğrencilerin Bloom Taksonomi basamaklarına göre 1., 2., 3. ve 4.tema konularındaki matematik başarısı üzerindeki etkisinin incelenmesi, öğrenci ve öğretmenlerin modele ilişkin görüşleri ile 5.sınıf matematik ders kitabında yer alan 1., 2., 3. ve 4.tema etkinliklerinin K12 matematik alan becerilerini hangi düzeyde kapsadığının belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada nicel veriler daha sonra toplanan nitel veriler ile açıklanmaya çalışıldığından dolayı karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen TYMM Matematik Programı'nın öğrencilerin matematik başarısına etkisinin saptanmasında başarı testleri, model hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi için öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşme formu, öğretmenlerle görüş ölçeği ve ders kitabı etkinliklerinin K12 matematik alan becerilerine uygunluğunun anlaşılmasında dereceli puanlama anahtarından yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu nicel veriler kapsamında 5.sınıf düzeyinde öğrenim gören 100 öğrenci ve çeşitli branşlarda TYMM'ni uygulayan 190 öğretmen; nitel veriler kapsamında ise başarı testi uygulanan farklı akademik düzeylerde 12 öğrenci ile 5.sınıf matematik ders kitabı oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular, TYMM Matematik Programı'nın öğrencilerde hedeflenen üst düzey düşünme ile alan becerilerinin gelişimini desteklediğini ve öğrencilerin beklenen öğrenme çıktılarıyla uyumlu bir akademik performans sergilediklerini göstermektedir. Bununla birlikte öğretmen ve öğrencilerin büyük bir kısmı TYMM ile ilgili olumlu görüş bildirmelerine rağmen uygulanma süreci, program içeriği ve özellikle ölçme-değerlendirme boyutuna yönelik çeşitli endişeler taşıdıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca matematik ders kitabında yer alan etkinliklerin, temaların içerdiği konular çerçevesinde K12 alan becerilerini kapsadığı ancak öğrencilerin bütünleşik becerilerin gelişimini desteklemede yetersiz kaldığı ve zaman yönetiminde bazı güçlükler oluşturduğu tespit edilmiştir. TYMM'nin 2024-2025 eğitim-öğretim döneminde uygulanmaya başlanması sebebiyle çalışmada elde edilen bulguların, modelin eksiklerinin belirlenmesine ve gerekli iyileştirilmelerin yapılmasına rehberlik edici nitelik taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of the 5th-grade Mathematics Curriculum implemented within the Turkey Century Education Model (TYMM) in the 2024–2025 academic year on students' mathematics achievement across the 1st, 2nd, 3rd, and 4th themes according to Bloom's Taxonomy levels, to examine students' and teachers' views on the model, and to determine the extent to which the activities in the 5th-grade mathematics textbook for these themes address K–12 mathematics domain-specific skills. Since quantitative data were later explained with qualitative data collected, an explanatory sequential design from mixed research methods was used. The data collection tools used were achievement tests to determine the effect of the TYMM Mathematics Program developed by the researcher on students' mathematics achievement, a semi-structured interview form with students to determine their views on the model, a teacher opinion scale, and a rubric to understand the suitability of the textbook activities for K12 mathematics domain skills. The study group for the research consists of 100 fifth-grade students and 190 teachers who implement the TYMM in various subjects within the scope of quantitative data; within the scope of qualitative data, it consists of 12 students at different academic levels who took the achievement test and the fifth-grade mathematics textbook. The findings of the study show that the TYMM Mathematics Program supports the development of higher-order thinking and subject skills in students and that students demonstrate academic performance consistent with expected learning outcomes. However, although the majority of teachers and students expressed positive views about TYMM, they indicated that they had various concerns regarding the implementation process, program content, and especially the measurement and evaluation dimension. Furthermore, it was found that the activities in the mathematics textbook cover K12 subject skills within the framework of the topics included in the themes, but they are insufficient in supporting the development of integrated skills and create some difficulties in time management. As TYMM will be implemented in the 2024-2025 academic year, the findings of this study are considered to be of a guiding nature in identifying the shortcomings of the model and making the necessary improvements.