Okul öncesi dönem çocuklarının sosyal beceri gelişim düzeyleri ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool children's social skill development levels and parental attitudes
- Tez No: 991602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN GÜLÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Okul öncesi dönem sosyal beceriler, çocukların çevresiyle uyumlu ilişkiler kurabilmesini, duygu ve düşüncelerini uygun biçimde ifade edebilmesini sağlayan öğrenilmiş davranışlar olarak tanımlanmaktadır. Bu beceriler; paylaşma, iş birliği yapma, sıraya girme, empati kurma ve kurallara uyma gibi davranışlarla kendini göstermektedir. Araştırmanın amacı, okul öncesi dönem çocuklarının sosyal beceri gelişim düzeyleri ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek ve ebeveyn davranışlarının çocukların sosyal uyumuna olan etkisini ortaya koymaktır. Bu araştırmada yöntem olarak nicel araştırma deseni kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği ve Ebeveyn Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler analiz edilerek çocukların sosyal beceri alt boyutları ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, demokratik tutum sergileyen ebeveynlerin çocuklarında sosyal beceri düzeylerinin daha yüksek olduğunu; otoriter, aşırı koruyucu veya ilgisiz tutumların ise sosyal uyum ve beceri gelişimini olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca ebeveyn tutumlarının, çocukların sosyal beceri alt boyutları üzerinde anlamlı farklılıklar oluşturduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, ebeveyn tutumlarının okul öncesi dönemde çocukların sosyal beceri gelişiminde belirleyici bir role sahip olduğu görülmüş ve sosyal becerilerin desteklenmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the preschool period, social skills are defined as learned behaviors that enable children to establish harmonious relationships with their environment, express their emotions and thoughts appropriately, and participate effectively in social interactions. These skills are reflected in behaviors such as sharing, cooperating, taking turns, showing empathy, and following rules. The purpose of this study is to examine the relationship between preschool children's social skill development levels and parental attitudes, and to reveal how parental behaviors influence children's social adjustment.A quantitative research design was used in this study. During the data collection process, the Personal Information Form, Social Skills Evaluation Scale, and Parental Attitude Scale were administered. The data obtained from these instruments were analyzed to determine the relationships between children's social skill sub-dimensions and parental attitudes. The findings indicate that children of parents who adopt a democratic attitude have higher levels of social skills, whereas authoritarian, overprotective, or neglectful attitudes negatively affect children's social adjustment and skill development. Additionally, parental attitudes were found to create significant differences across the sub-dimensions of social skills.In conclusion, parental attitudes play a determinant role in the development of social skills during the preschool period. Based on these findings, several recommendations have been made to support children's social development within early childhood education.