Akıllı telefon bağımlılığı ile kullanım motivasyonları ve narsisizm arasındaki ilişki: Kuşaklar arası bir karşılaştırma
The relationship between smartphone addiction and usage motivations and narcissism: An intergenerational comparison
- Tez No: 991661
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK SOLMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Bireyler iletişim amaçlarını gerçekleştirmek için çeşitli süreçlerden geçmişlerdir. İlk başlarda telsiz cihazlar ve sabit telefonlarla gerçekleştirilen iletişim faaliyetleri cep telefonlarının ortaya çıkmasıyla birlikte başka bir boyuta geçmiştir. Cep telefonlarının akıllı telefonlara dönüşmesi kullanıcıların bu cihazlarda daha fazla vakit geçirmesine ve böylece bağımlılık boyutunda bu cihazları kullanmalarına neden olmuştur. Narsist davranışların bir göstergesi olarak kullanılabilen akıllı telefonlar, bireylerin kendilerini sergileyebilecekleri ve ideallerini gerçekleştirebilecekleri önemli araçlardan birisi olmuştur. Bu çalışmada, akıllı telefon bağımlılığının narsisizm boyutunda ilişkisi araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırma Gaziantep ilinde 862 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; araştırmaya katılan katılımcıların akıllı telefonları yaklaşık günde 5 saate yakın kullandıkları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre narsisizm ve akıllı telefon bağımlılığı arasında pozitif yönde zayıf ilişki belirlenmiştir. Ayrıca narsisizm, akıllı telefon bağımlılığı ve akıllı telefon kullanım motivasyonları arasındaki ilişkiye yönelik gerçekleştirilen korelasyon analizine göre; narsisizm ve akıllı telefon bağımlılığı arasında pozitif yönde zayıf ilişkinin varlığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanında akıllı telefon bağımlılığı üzerinde akıllı telefon kullanım motivasyonları ve narsisizmin pozitif anlamlı etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Individuals have undergone various processes to achieve their communication goals. Communication activities, which were initially carried out using radio devices and landline telephones, have moved to another dimension with the advent of mobile phones. The transformation of mobile phones into smartphones has led users to spend more time on these devices and thus use them to an addictive extent. Smartphones, which can be used as an indicator of narcissistic behaviour, have become one of the important tools for individuals to showcase themselves and realise their ideals. This study investigates the relationship between smartphone addiction and narcissism. The research was conducted with 862 participants in the province of Gaziantep. According to the research findings, it was determined that the participants in the study used their smartphones for approximately 5 hours a day. The research results revealed a weak positive correlation between narcissism and smartphone addiction. Furthermore, according to the correlation analysis conducted on the relationship between narcissism, smartphone addiction, and smartphone usage motivations, a weak positive correlation was found between narcissism and smartphone addiction. In addition, it was observed that smartphone usage motivations and narcissism had a positive effect on smartphone addiction.