Mısır'ın Filistin ve İsrail politikası
The Egyptian State's politics towards Palestine and Israel
  1. Tez No: 991660
  2. Yazar: MAHSUN SEYİTVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı dünya tarihi açısından önem arz eden Mısır'ın Filistin-İsrail Politikası hakkında nasıl bir yol izlediğini kendi çıkarları doğrultusunda ne şekilde hareket ettiğini ve dünya, Ortadoğu tarihi açısından nasıl bir ehemmiyet arz ettiğini vurgulamaktır. Ayrı başlıklar altında Filistin ve İsrail'in kökeninden başlayarak Ortadoğu coğrafyasında nasıl gelişin gösterdiğini, antik çağlardan günümüze kadar hangi siyasetleri izlediği ele alınmıştır. Bir diğer devlet olan Mısır'ın kökenini, varlığını hangi şartlar altında devam ettirdiğini özellikle 20.yüyılda daha baskın bir politika izleyen Filistin-İsrail çatışması üzerinde nasıl bir yol haritası izlediğini ve devletlerin kuruluş ve gelişimlerini kronolojik bir şekilde ivedilikle ve irdelenerek anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to emphasize the path followed by Egypt regarding the Palestine-Israel Policy, which is important in terms of world history, how it acts in line with its own interests, and how it is important in terms of world and Middle Eastern history. Under separate headings, how Palestine and Israel developed in the Middle Eastern geography starting from their origins, and what policies they followed from ancient times to the present day are discussed. The origin of Egypt, another state, the conditions under which it continued its existence, especially in the 20th century, the road map it followed on the Palestine-Israel conflict, which followed a more dominant policy, and the establishment and development of states are explained in a chronological manner, quickly and with scrutiny.