Ortaokul öğretmenlerine yönelik destek eğitim odası mesleki gelişim programının geliştirilmesi
Development of an in-service training program for middle school teachers providing resource room services
  1. Tez No: 991724
  2. Yazar: NAZLI DENİZ SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY DOĞAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, destek eğitim odasında görev yapan branş öğretmenlerinin özel eğitim alanındaki ihtiyaçlarını belirleyerek, söz konusu ihtiyaçları gidermeye yönelik bir mesleki gelişim programı tasarlamaktır. Araştırma, karma yöntemle desenlenmiş olup hem nicel hem de nitel veri toplama ve analiz süreçlerini içermektedir. Çalışma grubunu, 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Ankara genelinde ortaokullarda görev yapan ve destek eğitim odasında hizmet sunan farklı branşlardan 248 öğretmen oluşturmaktadır. Katılımcılardan veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşleri doğrultusunda yapılandırılan“Destek Eğitim Odası Özel Eğitim Uygulamaları Anketi”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma süreci, Kırıkkale Üniversitesi Sosyal ve Beşerî Bilimler Araştırma Etik Kurulu ile T.C. Millî Eğitim Bakanlığı'ndan alınan resmî izinler doğrultusunda yürütülmüştür. Nicel veriler, betimsel istatistik yöntemleri (frekans ve yüzde dağılımları) ile analiz edilmiştir. Öğretmenlerin destek eğitim odası uygulamalarına ilişkin bilgi, yeterlik ve uygulama düzeyleri bu analizler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Nitel veriler ise açık uçlu sorulardan elde edilmiş olup, tümevarımsal içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz sürecinde in-vivo ve betimsel kodlama tekniklerinden yararlanılmış; elde edilen kodlar örüntü ve eksen kodlamasıyla birleştirilerek kategoriler ve temalar oluşturulmuştur. Bu temalar, öğretmen görüşlerinden yapılan doğrudan alıntılarla desteklenerek yorumlanmıştır. Nicel ve nitel bulgular bütünleştirilerek, örtüşen ve farklılaşan noktalar karşılaştırmalı biçimde tartışılmıştır. Araştırma sonucunda, destek eğitim odalarının öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerine önemli katkılar sağladığı; ancak öğretmenlerin bu süreçte mekân yetersizlikleri, materyal eksiklikleri ve yöntem-teknik belirleme konularında güçlük yaşadığı belirlenmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin destek eğitim odası uygulamalarını daha etkili biçimde yürütebilmeleri için özel eğitime yönelik mesleki gelişim desteğine gereksinim duydukları saptanmıştır. Bu bağlamda, öğretmenlerin ihtiyaçlarına dayalı olarak hazırlanacak mesleki gelişim programlarının, destek eğitim odalarının işlevselliğini ve öğrencilerin öğrenme kazanımlarını artırmada kritik bir rol oynayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın bulguları, destek eğitim odası uygulamalarının niteliğinin artırılması, öğretmen eğitimlerinin yapılandırılması ve özel eğitim ihtiyacı olan bireylere yönelik kapsayıcı eğitim uygulamalarının güçlendirilmesi yönünde somut öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the professional needs of teachers working in resource rooms who do not have a background in special education and to design a professional development program to address these needs. A mixed-methods design integrated quantitative and qualitative data collection and analysis. The study group included 248 teachers from different subject areas who worked in secondary schools across Türkiye and provided resource room services during the 2023–2024 academic year. Data were collected using the Resource Room Special Education Services Survey, developed based on expert feedback. The research was conducted in accordance with the ethical approvals obtained from the Kırıkkale University Social and Human Sciences Research Ethics Committee and the Ministry of National Education of the Republic of Türkiye. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics, including frequency and percentage distributions, to evaluate teachers' knowledge, competence, and implementation of resource room services. Qualitative data were obtained through open-ended questions and analyzed using inductive content analysis. In-vivo and descriptive coding techniques were applied, followed by pattern and axial coding to generate categories and themes. These themes were interpreted using direct quotations from teachers' responses. The quantitative and qualitative findings were then integrated, and convergent and divergent results were compared. The findings indicated that resource rooms significantly support students' academic and social development. However, teachers encountered challenges such as limited physical space, insufficient instructional materials, and inadequate methodological and technical knowledge. The results also revealed a strong need for targeted professional development in special education to improve the quality of resource room services. Accordingly, needs-based professional development programs play a critical role in strengthening the effectiveness of resource rooms and enhancing student learning outcomes. The findings provide concrete recommendations for improving inclusive education practices, restructuring teacher training, and enhancing the quality of resource room services for students with special needs.