UMKE personelinin afetlere hazırlık düzeyinin ölçülmesi; Giresun örneği
Measuring disaster preparedness level of UMKE personnel; The Giresun example
- Tez No: 991726
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin nüfus, toprak ve sanayisinin büyük bir bölümü deprem bölgesinde yer almakla birlikte birçok doğal afetle karşılaşmaktadır. Herhangi bir olayın afet olarak nitelendirebilmesi için etkilediği topluluk üzerinde büyük zarar oluşturmalıdır. Ayrıca bir tehlikenin afete dönüşebilme kabiliyeti meydana geldiği ülkenin afet hazırlık ve gelişmişlik düzeyi ile doğrudan ilişkilidir. Gelişmiş ülkelerin yaşanabilecek olası afetlere karşı geliştirmiş oldukları sistemsel bir afet yönetim mekanizması bulunmaktadır Bu afet yönetim mekanizmasının içerisinde, afete hazırlık aşamaları büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda ülkemizde de afete hazırlık çalışmalarına büyük önem verilmektedir. Tüm ülkeyi kapsayacak şekilde hazırlanmış olan Türkiye Afet Müdahale Planına göre, her kurum, kuruluş ve bireyin kendisine düşen görevleri vardır. Sağlık Bakanlığı da kendisine düşen görevleri alt birimleri ile beraber yürütmektedir. Ülkemizde 1999 Marmara depremi afet yönetimi konusunda köklü değişimlere kapı açmıştır. Bu deprem sonrasında Sağlık Bakanlığının afet bölgelerinde medikal kurtarma hizmetlerini gerçekleştirecek profesyonel bir ekibe ihtiyaç olduğu belirlenerek Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi(UMKE) kurulmuştur. UMKE, kuruluşundan bugüne kadar ulusal ve uluslararası birçok afet ve acil duruma müdahale ederek medikal kurtarma hizmeti sunmaktadır. Afetlerde hizmet sunan tüm gurupların ve toplumun afetlere karşı hazırlık düzeyinin yükseltilmesi ve farkındalığının arttırılması için bilimsel çalışmalarda yapılmaktadır. Bu çalışmada UMKE personellerinin afetlere hazırlık düzeyinin ölçülmesi ve geliştirilmesi gereken yönlerin tespit edilerek önerilerde bulunulması hedeflenmiştir. Yapılan bu çalışmada HASPAHA ölçeği kullanılmış ve elde edilen veriler Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden Bulanık SWARA ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonrasında katılımcı grup için, afetlerde psikososyal durumunun yönetilmesi, afetlere müdahale konusunda katılımcının kendisini hazır hissetmesi ve enkaz altındaki afetzedenin müdahalesi ve yönetilmesi konuları geliştirilmesi gereken yönler olarak tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların afet hazırlığı konusunda düzenlenen eğitim ve tatbikatlara katılma isteklerinin olduğu görülmüştür. Personelin kendisinde yeterli görmediği yönlerin yine personelin istekli olduğu eğitim ve tatbikat çalışmalarıyla giderilmesi faydalı olacaktır. Özet olarak bu çalışma ile katılımcı grubun afetlere hazırlık düzeyi ve geliştirilmesi gereken durumlar ortaya koyulmuş olup, afetlere hazırlık konusunda stratejiler geliştirilerek UMKE personelinin daha yeterli bir seviye ulaşabilmesi için hem bireysel hem de kurumsal önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca bu çalışma ile afetlerdeki en büyük saha çalışma gruplarından olan UMKE personellerinin afetlere karşı güçlendirilmesi hedeflenerek literatür veri tabanına kaynak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
A large portion of Türkiye's population, land, and industry are located in earthquake zones and are subject to numerous natural disasters. For an event to be considered a disaster, it must cause significant damage to the affected community. Furthermore, the ability of a hazard to escalate into a disaster is directly related to the disaster preparedness and development level of the country in which it occurs. Developed countries have developed systematic disaster management mechanisms to address potential disasters. Within this disaster management mechanism, disaster preparedness is crucial. In this context, Turkey also prioritizes disaster preparedness efforts. According to the Turkey Disaster Response Plan, prepared to cover the entire country, every institution, organization, and individual has their own responsibilities. The Ministry of Health, along with its subunits, carries out these duties. The 1999 Marmara earthquake in Turkey ushered in radical changes in disaster management. Following this earthquake, the Ministry of Health determined that a professional team was needed to provide medical rescue services in disaster areas, and the National Medical Rescue Team (UMKE) was established. Since its inception, UMKE has responded to numerous national and international disasters and emergencies, providing medical rescue services. Scientific studies are being conducted to increase the preparedness and awareness of all disaster-related groups and the public. This study aimed to measure the disaster preparedness level of UMKE personnel and identify areas requiring improvement, along with recommendations. The HASPAHA scale was used in this study, and the resulting data was analyzed using Fuzzy SWARA, a Multi-Criteria Decision-Making method. Following the analysis, the participant group identified areas requiring improvement as managing their psychosocial status during disasters, ensuring their preparedness for disaster response, and responding to and managing victims trapped under debris. Furthermore, it was observed that participants were willing to participate in training and drills on disaster preparedness. Addressing any areas that the personnel perceived as inadequate through training and drills that the personnel are also enthusiastic about would be beneficial. In summary, this study has identified the participant group's level of disaster preparedness and identified areas for improvement. It has also developed strategies for disaster preparedness, providing both individual and institutional recommendations for UMKE personnel to achieve a more adequate level of preparedness. Furthermore, this study aims to strengthen UMKE personnel, one of the largest fieldwork groups in disasters, and has created a resource for the literature database.