Türk Borçlar Kanunu'nda geçerlilik şeklinin amacı ve fonksiyonu
Purpose and function of the form of validity in the Turkish Code of Obligations
  1. Tez No: 991730
  2. Yazar: KÜBRA ŞEN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Türk Borçlar Kanunu m. 12/1, kanunda aksi öngörülmedikçe sözleşmelerin geçerliliğinin kural olarak hiçbir şekle bağlı olmadığını düzenlemiştir. TBK m. 12/1, irade serbestisi ve sözleşme özgürlüğü prensipleri ile uyumludur. Ancak istisnai olarak kanun koyucu, sözleşme akdeden tarafları düşünmeye sevk etmek amacıyla özel hükümlerle bazı işlemlerin şekle bağlı olarak akdedilmesini öngörmektedir. Kanunen şekle bağlanmış olan hukuki işlemin ilgili şekle aykırı olarak gerçekleştirilmesi halinde TBK m. 12/2 hükmüne göre geçersizlik yaptırımı söz konusu olacaktır. Doktrinde şekle aykırılık halinde hangi geçersizlik türünün kabul edileceği yönünde çeşitli tartışmalar bulunmakla birlikte hâkim görüş, kesin hükümsüzlük (butlan) yaptırımının uygulanması gerektiği yönündedir. Kanundaki ifadenin net olmaması ve kimi durumlarda kesin hükümsüzlük yaptırımının taraflar ve ilgili üçüncü kişiler için ağır sonuçlar doğurması nedeniyle kesin hükümsüzlük yaptırımının olumsuz sonuçları; hakkın kötüye kullanılması, tahvil, teleolojik redüksiyon ve ifa kurumları ile giderilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada, şekil şartının amacı ve fonksiyonu göz önüne alınarak şekil şartının hükümleri ve şekle aykırılık halinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede, çalışmada, ilk bölümde şekil şartı ve şekil şartının unsurları incelenecektir. İkinci bölümde ise şekil şartının türleri olan adi yazılı şekil ve resmi şekil detaylı olarak açıklanacaktır. Daha sonra üçüncü bölümde kanun koyucunun şekil şartı öngörerek neyi amaçladığı ve şekil şartının fonksiyonları incelenecektir. Üçüncü bölümde ayrıca, şekle aykırılık halinde hangi yaptırımın uygulanacağı ve şekle aykırılık halinin olumsuz sonuçlarının nasıl giderilebileceği tartışılacaktır. Nihayetinde son bölümde ise uygulamada şekle aykırılık nedeniyle sık sık yargı kararlarına ve görüş farklılıklarına neden olan bazı özel sözleşme tipleri incelenecektir. Sonuç kısmında ise çalışma boyunca ulaştığımız görüşlere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Article 12/1 of the Turkish Code of Obligations (“TCO”) regulates that the validity of contracts does not depend on any form as a rule unless otherwise provided in the law. Article 12/1 of the TCO also complies with the principles of freedom of will and freedom of contract. However, the legislator stipulates that some transactions should be concluded depending on the form with special provisions to encourage the contracting parties to think. In case the legal transaction, which has been legally formalized, is carried out contrary to the relevant form, there will be an invalidity sanction according to Article 12/2 of the TCO. Although there are various debates in the doctrine about which type of invalidity will be accepted in case of contradiction with the form, the prevailing opinion agrees with the view of absolute invalidity (nullity). Since the expression in the law is not clear and, in some cases, the absolute nullity sanction has severe consequences for the parties and the relevant third parties, the negative consequences of the absolute nullity opinion are tried to be eliminated with the abuses of the right, bonds, teleological reductions, and performance institutions. Therefore, the study aimed to examine the provisions of the written form requirement and the contradiction of the written form requirement by considering the purpose and function of the written form requirement. In this context, first of all, the written form requirement and the elements of the written form requirement will be examined in the first section. In the second part, the ordinary and official forms, which are the types of the written form requirement, will be explained in detail. Then, in the third section, the functions of the form requirement and what the legislator aims for by stipulating the written form requirement will be examined. The third section will discuss which sanction will be applied in case of contradiction with the form and how the negative consequences of the contradiction with the form will be eliminated. Finally, in the last section, some special contract types that frequently cause judicial decisions and differences of opinion due to irregularity in practice will be examined. In the conclusion section, the results we have reached throughout the study will be included.