Hemşirelik Yüksek Okulu dördüncü sınıf öğrencilerinin eğitim yöntemlerine ilişkin düşüncelerinin belirlenmesi
Determine the opinions of student nurses to teaching/ learning methods
  1. Tez No: 99174
  2. Yazar: NİLÜFER KORKMAZ (BALABAN)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Eğitim, yaşam boyu devam eden ve planlı bir şekilde ele alınması, uygulanması ve değerlendirilmesi gereken bir süreçtir. Eğitimin hedefler, ortam,öğretmen, öğrenci, konu, araç-gereç ve zaman gibi öğelerinin yam sıra“Yöntem”de önemli bir öğesidir. Eğitim yöntemi,“Eğitimin hedeflerine ulaşmak için seçilen ve izlenen yol”olarak tanımlanmaktadır. Hemşirelik eğitiminin kuramsal ve uygulamalı yapısı, varolan çoğu eğitim yönteminin kullanılmasına uygun bir alan oluşturur. Ancak, her durumda kullanılabilecek bir yöntem yoktur. Öğretmen hedefleri, konu alanını, öğrenci sayısını, maliyeti, süreyi ve ortamın özerliklerini göz önünde bulundurarak en uygun yöntemi seçer. Fakat öğretmen, öğrencilerin tercih ettiği yöntemleri: de bHmettdrr. Çünkü öğrencilerin düşünceleri, eğitim yönteminin başarıyla uygulanmasını etkileyen faktörlerden biridir. Araştırmamız, hemşirelik dördüncü sınıf öğrencilerinin, seçilen ortiki eğitim yöntemi (düz anlatim, soru-cevap, tartışma, vatfa İnceleme, dernonstrasyon, laboratuvar çalışması, rol oynama, seminer, proje, deneyerek öğrenme, sorun çözme ve oyun oynama) hakkındaki düşüncelerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmamızın evrenini, İstanbul ilindeki üç hemşirelik yüksekokuIundakT dördüncü sınıf öğrencileri; örneklem grubunu ise araştırmaya katılmayı kabul eden 200 öğrenci oluşturmuştur. Araştirma, Mayıs - Aralık 1999 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, Vaughan'm geliştirdiği ölçek esas alınarak, araştırmacı tarafından geliştirilen ve geçerlifc-güsraın^yaptarrükerttipi bir ölçek knüarabraştin Ölçeğin iç tutarlık katsayısı yüksek bulunmuştur (Cronbach a = 0.90). Veriler; yüzdelik, ortalama, standart sapma, Cronbach (a) tutarlık tatsayıları, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve t-testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmamızda öğrencilerin verdiği puanlara göre birinci sırada“Dernonstrasyon”, ikinci sırada“Deneyerek öğrenme”, üçüncü sırada da“Oyun oynama”yöntemi yer almaktadır. En son sırada ise“Düz anlatım”yöntemi bulunmaktadır. Eğitim yöntemteıt açısından okurlar arasındaki farklılığa bakrtdtğmda, vak'a inceleme, seminer, düz anlatim, tartışma, laboratuvar çalışması ve sorun çözme yöntemlerinde anlamlı farkWtk olduğu görülmüştür (p!K?3nS11 /U3TTA.SrV' OT;3 Î/1MI&
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINE THE OPINIONS OF STUDENT NURSES TO TEACHING/LEARNING METHODS Education is a life-long process which should take charge of planned, carried out and evaluated. Objectives, environment, teacher, students, subject, educational tools and time are the elements of education. Besides,“Method”also ts an important element of education. Teaching/teaming methods is described as“A way is chose and followed for reach education's aims”. Theoretical and practical framework of nursing education forms an appropriate place to use majority of present teaching/learning rnethods. However, therein no the method could used in every condition. Teacher estimates the peculiarity of objectives, subject, number of students, cost, time end class atmosphere and selects the best method. In addition teacher should know students' favourite methods. Because, students' opinion is the factor which effects teaching/learning metfiod's success. Our research was descriptive planned to determine the opinions of student nurse towards a defined number of teaorrmg/learning methods (lecture, question- answer session, discussion, case study, demonsfration, laboratory, role play, seminar, projects, experiential learning, problem solving and gaming). Fourth class students of three nursing school in Istanbul were included in the scope of our research, and the sample grotipconsisted of 200 students who accepted to participate the search. The research verified between May-December 1999. For the collection of trie data, the scale which is trkert type developed by the researcher basing upon tine Vaughan's scale were tised. Having made tiie studies of ttie validity and the reliability of scale, itwarfbund reliability and internal consistency coefficient was high (Cronbach a = 0.90). The data were evaluated with the teste of percentage, mean, standard deviation, Cronbach (a) consistency coefficients, one way ANOVA and, t-test. In our research, according to the students' scores, demonstration is the most popular method; this is followed by experiential learning and gaming. The least popular is lecture. Teaching/learning methods were compared according to tire schools, statistically significant correlation was^ observed hr lecture, discussion, case study, laboratory, seminar and problem solving tp