AFET YAŞAMIŞ SURİYE KÖKENLİ ERGENLERİN PSİKOLOJİK BELİRTİLERİNİ YORDAYAN FAKTÖRLER
FACTORS PREDICTING PSYCHOLOGICAL SYMPTOMS OF SYRIAN ADOLESCENTS EXPERIENCED A DISASTER
  1. Tez No: 991752
  2. Yazar: KENAN ÇAKABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER KOÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
Özet
Suriye'deki iç savaş ve ardından yaşanan Türkiye ve Suriye'deki depremler, afeti yaşamış Suriye kökenli ergenler arasında yaygın psikolojik belirtilere yol açabilmektedir. Bu kapsamda Suriye kökenli ergenlerin deprem sonrası yaşadıkları psikolojik belirtileri yordayan faktörlerin belirlenmesi bu araştırmanın konusunu oluşturacaktır. Bu bağlamda tez çalışmasında, afet yaşamış Suriye kökenli ergenlerin psikolojik belirtilerini yordayan faktörleri anlamak için ilişkisel araştırma yöntemi kullanılacaktır. Çalışmada yer alacak olan afet yaşamış ve Türkiye'de yerleşik Suriye kökenli ergenlere; araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu'nun yanısıra Kısa Semptom Ölçeği ve Çocuk, Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Okulda Öznel İyi Oluş Kısa Ölçek uygulanacaktır. Veri analizi için t testi, Anova veya Man Whitney U testinin ve regresyon analizinin kullanılmasının planlandığı bu araştırmada beklenen temel bulgu, afetlerden etkilenen Suriye kökenli ergenlerin sosyodemografik özelliklerine göre psikolojik belirti düzeylerinin farklı çıkmasıdır. Buna ek olarak, Suriye kökenli ergenlerin bazı sosyodemografik özelliklerinin (örn., sosyoekonomik düzeyin düşük olması, travma sayısının birden fazla olması), psikolojik sağlamlıklarının ve okulda öznel iyi oluşlarının düşük olmasının psikolojik belirtilerindeki yüksekliği yordaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The civil war in Syria and the subsequent earthquakes in Turkey and Syria can cause widespread psychological symptoms among survivors of Syrian adolescents. In this context, researching factors predict the psychological symptoms experienced by adolescents of Syrian origin after the earthquake will be the subject of this research. In this context, in the thesis study, relational research method will be used to understand the factors predict the psychological symptoms of adolescents of Syrian origin affected by disasters. The levels of psychological symptom of the Syrian adolescents affected by disasters differ according to their sociodemographic characteristics will be the main expected findings of this study in which t test, Anova or Mann Whitney U test and regression analysis planned to be used for data analysis. In addition to that, it is expected that some sociodemographic characteristics (e.g. low socioeconomic level, multiple trauma), low psychological resilience and special well-being at school predict the high level of psychological symptoms of adolescents of Syrian origin.