İmam Mâtürîdî'de küfür ve şirk
Blasphemy and polytheism in Imam Maturidi
- Tez No: 991757
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KESKİN, DOÇ. DR. METİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
İslam kelam tarihinin serüvenine baktığımızda gerek din dışı akımlar gerek de dinimizin içinde zuhur eden görüş ve mezheplerle bir mücadele halinde geçen bir durumdan bahsedebiliriz. Bu durumda kendi mezheplerimizin usul ve vusul de farklı şekillerde düşüncelerinin kanıtlama yoluna gitmiştir. Bu düşünceler etrafında kendilerine özgü bir metot oluşturan, olaylara ve kavramlara farklı yönlerden bakmaları hasebiyle farklılaşmışlardır. İslam düşünce dünyasında özellikle ilk Harici isyanlarından sonra ortaya çıkan ihtilaflı konular zamanla kanıtlanma yoluna gidilerek temel esaslar haline dönüşmüştür. Ehl-i Sünnet, Mu'tezile, Haricilik ve Şi'a kendi mezhep ve kelâmi görüşlerini bir teori ve doktrin oluşturup onun üzerine bina etmişlerdir .İşte tezimize de kaynaklık edecek olan tartışmalı konulardan biri ilk olarak Harici düşüncenin ortaya çıkarttığı Küfür ve Şirk isimlerin ve bunların karşılığı olan Kafir ve Müşrik gibi kavramlarıdır. Bu çalışmamızda İmam Mâtürîdî ve onun Kitabü-t Tevhid ve Te'vilat'ü-l Kur'an adlı eserlerinin farklı tercümelere yer vereceğiz. Ayrıca Ehl-i Sünnet vel Cemmat'in bir kanadı olan Matüridiyye alimlerinin muhtelif konu hakkındaki görüşlere değinip günümüzde yapılan güncel çalışmalara bakmayı hedeflemekteyiz Böylece Küfür ve Şirk kavramlarının nasıl anlaşıldığını teoride ve pratikte nereye konumlandırıldığını göreceğiz.
Özet (Çeviri)
When we look at the adventure of Islamic theological history, we can talk about a situation in which there was a struggle with both non-religious movements and the views and sects that emerged within our religion. In this case, our own sects have tried to prove their thoughts in different ways. They are differentiated by looking at events and concepts from different perspectives, creating a unique method around these ideas. Controversial issues that emerged in the world of Islamic thought, especially after the first Kharijite rebellions, have been proven over time and turned into basic principles. Ahl al-Sunnah, Mu'tazila, Kharijite and Shi'a have created a theory and doctrine of their own sectarian and theological views and built it on it. One of the controversial issues that will be the source of our thesis is, first of all, the names of Kufr and Shirk, which were revealed by Khawarij thought, and their Its counterparts are concepts such as Infidel and Polytheist. In this study, we will include different translations of Imam Mâtürîdî and his works named Kitabü-t Tevhid and Te'vilat'ü-l Kur'an. In addition, we aim to touch upon the opinions of Maturidiyya scholars, a wing of Ahl al-Sunnah wal Jammat, on various subjects and look at the current studies carried out today. Thus, we will see how the concepts of Kufr and Shirk are understood and where they are positioned in theory and practice.