İmam Gazâlî ve Ebu'l Muin en-Nesefî'ye göre nübüvvet problemi
The problem of prophethood according to Imam al-Ghazali and Abu al-Mu?în al-Nasafî
  1. Tez No: 319770
  2. Yazar: NURİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUHAMMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Eş'arî ve Maturidî ekollerinin en önemli simalarından olan İmam Gazâlî ve Eb'ul Muin En-Nesefî, hem yaşadıkları yüzyılda hem de sonraki yüzyıllarda çok önemli etkiler meydana getirmişlerdir. Gazalî, tasavvuf, felsefe, ahlâk ve kelâm ilimleri açısından çok önemli bir yere sahiptir. Nesefî, Kelam alanında önemli çalışmalarda bulunmuş ve Maturidî geleneğini sistemleştirmiş, yaşadığı çağda çoğalan sapkın ve küfür akımlarıyla mücadele etmiştir.Biz bu çalışmada her iki İslam bilgininin nübüvvet ile ilgili görüşlerini karşılaştırmalı olarak ele alacağız.Gazâlî'ye göre, peygamber göndermek caizdir, muhal veya vacip değildir. Peygamberden kendi risalet davasıyla yakından ilgili olağanüstü bir fiilin yani, mu'cizenin sadır olması mümkündür. Hz. Muhammed(sav), son peygamberdir. O'nun peygamber oluşunun delili ise Kur'an mucizesi ve diğer mucizeleridir.Nesefî'de ise, nübüvvet, Allah için imkan dahilindedir. Akılla çatışmamaktadır. Nübüvvet mümkün olan işlerin, hatta vaciplerin en hayırlısıdır. Yani, Allah'ın hikmetinin gereği bir iştir. Mu'cize de nübüvvetin bir delilidir anlayışı hâkimdir.
Özet (Çeviri)
Imam Al-Ghazali and Abu?l Muin Al-Nasafi, the two most important personalities of Ashari and Maturidi schools, had great influence in the century they lived and the following centuries after them. Ghazali is holding an important position in sufism, philosopy, ethics and kelam sciences.Nesefi, has important studies in field of Kelam and has systemized the traditions of Maturidi. He also challenged the perverted ideas and infidelity that had increased during his time. We will see views of both Islamic scholars on the notion of prophethood.According to Ghazali, descending of prophet is permitted, it?s not impossible or obligatory. An extraordinary action related to his prophethood, which means a miracle emerged from him is possible. The prophet Mohammad (pbuh) is the last prophet and the miracle of his prophecy is the Holy Qoran and other miracles.As for Nesefi, prophethood in side of Allah, is within the possibility. It?s not in contradictory with the reason. The prophethood, is the most favorable of all things, and even most favorable of all obligatories. Thus, it?s purpose of Allah?s wisdom. And, miracle is justification of the prophethood.