KOLLUK KUVVETLERİNİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DENETİMİNDEKİ ROLÜ VE ETKİNLİĞİ: TÜRKİYE'DEKİ UYGULAMALAR VE STRATEJİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ
THE ROLE AND EFFECTIVENESS OF LAW ENFORCEMENT IN OCCUPATIONAL HEALTH AND SAFETY INSPECTION: PRACTICES AND STRATEGIES IN TURKEY
- Tez No: 991776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dıger
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki iş sağlığı ve güvenliği (İSG) denetimlerinde kolluk kuvvetlerinin rolünü ve etkinliğini incelemeyi amaçlamıştır. Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı genel olarak güçlü bir yasal çerçeve sunmakta ancak uygulamada karşılaşılan zorluklar, bu mevzuatın etkinliğini sınırlamaktadır. Araştırma, kolluk kuvvetlerinin İSG denetimlerinde, özellikle yüksek riskli sektörlerde (inşaat, madencilik, kimya gibi) karşılaştıkları temel zorlukları ve mevzuatla ilgili bilinç düzeylerini belirlemeyi hedeflemiştir. Ayrıca, denetim süreçlerini daha etkin hale getirebilmek için gerekli stratejik öneriler sunulmuştur. Bulgular, Türkiye'deki mevcut İSG mevzuatının sektöre özgü düzenlemelerden yoksun olduğunu ve bu durumun özellikle yüksek riskli sektörlerde iş kazalarını önlemede yetersiz kaldığını göstermektedir. Ayrıca, kolluk kuvvetlerinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitimsizliklerinin, denetim süreçlerinin etkinliğini olumsuz etkilediği ve sektöre özgü bilgilerin eksik olduğu vurgulanmıştır. Mevzuatın güncellenmesi, kolluk kuvvetlerinin sektöre özgü eğitimlerinin artırılması ve denetim stratejilerinin daha risk odaklı hale getirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Araştırma, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yerleştirilmesi için toplumsal farkındalık oluşturulması gerektiğini ve iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilinçlenmenin yalnızca denetimlerle değil, toplumun tüm kesimlerine yayılan eğitim programlarıyla güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, kolluk kuvvetlerinin sadece denetim yapmakla kalmayıp, aynı zamanda rehberlik ve eğitim sağlama gibi proaktif bir rol üstlenmelerinin önemine dikkat çekilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği denetimlerinin daha etkili hale gelebilmesi için mevzuatın güncellenmesi, kolluk kuvvetlerinin eğitimlerinin güçlendirilmesi, denetim süreçlerine teknolojik araçların entegre edilmesi ve sektöre özgü stratejilerin geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu öneriler, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının azaltılmasında önemli adımlar atılmasına ve iş sağlığı ve güvenliği kültürünün tüm işyerlerinde güçlenmesine katkı sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the role and effectiveness of law enforcement in occupational health and safety (OHS) inspections in Turkey. Occupational health and safety legislation in Turkey generally provides a strong legal framework, but the difficulties encountered in implementation limit the effectiveness of this legislation. The research aimed to determine the main difficulties encountered by law enforcement officers in OHS inspections, especially in high-risk sectors (such as construction, mining, chemistry) and their awareness levels regarding the legislation. In addition, strategic recommendations were presented to make inspection processes more effective. The findings show that the current OHS legislation in Turkey lacks sector-specific regulations and this situation is insufficient to prevent occupational accidents, especially in high-risk sectors. In addition, it was emphasized that the lack of training of law enforcement officers in occupational health and safety negatively affects the effectiveness of inspection processes and that sector-specific information is lacking. It was stated that the legislation should be updated, sector-specific training of law enforcement officers should be increased, and inspection strategies should be made more risk-focused. The research has revealed that in order to establish an occupational health and safety culture, public awareness must be created and that awareness on occupational health and safety must be strengthened not only through inspections but also through training programs that are spread to all segments of society. In addition, it has been emphasized that law enforcement officers should not only conduct inspections but also take on a proactive role such as providing guidance and training. As a result, it has been concluded that in order for occupational health and safety inspections in Turkey to become more effective, the legislation must be updated, the training of law enforcement officers must be strengthened, technological tools must be integrated into inspection processes and sector-specific strategies must be developed. These recommendations will contribute to taking important steps in reducing occupational accidents and occupational diseases and strengthening the occupational health and safety culture in all workplaces.