Kolluk kuvvetlerinden polisin zor kullanma silah kullanma ve orantılı güç yetkisi
The use of force weapons and proporti̇on force competence by poli̇ce of law enforcement offi̇cers
  1. Tez No: 473436
  2. Yazar: FARUK AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kolluk kuvvetlerinin zor ve silah kullanma yetkileri çeşitli durumlara göre değişkenlik göstermektedir, bu nedenle kaliteli bir eğitimle teşkilata kazandırılmış polislerin bu ayrıntıları çok iyi bilmesi ve uygulaması gerekmektedir. Polisleri zor kullanmaya iten eylemlerin temelinde art niyetli ve kanunsuz kişiler bulunmaktadır. Yurttaşlarının ve devletin huzur ve güvenliğini sağlama görevinde bulunan polisler, bu değerlere kastedecek şahıslara zor kullanarak, ülke huzurunu sağlamaktadırlar. Terör grupları, çeteler, hırsızlar, kanunsuzlar gibi topluma düşman kimselere uygulanan zor ve silah kullanma yetkisi, toplum bireyleri tarafından da olumlu karşılanmakta ve bu noktada polise güveni arttırmaktadır. Elbette ki, bu görev ve yetkileri kötüye kullanan polislerde bulunmakta ve orantısız şiddet gibi eylemlerde yer almaktadırlar. Fakat genel perspektife bakıldığında; polislere ve kolluk kuvvetlerine verilen zor ve silah kullanma yetkisinin, toplum sağlığı açısından oldukça önem arz etmesiyle birlikte, bu yetkilerin polislere verilmesi ve kullanılması kaçınılmaz bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The authority of using force and weapon of law enforcement units varies according to the different situations, therefore well trained police officers who deployed in service should know these details very good and apply it well. The basis of the actions which drive police officers to use force are outlaws and malicious people. The police officers who are responsible for safety and security of the citizens and the state, provide peace in the country by using force against people who would aim at those values. The authority of using force and weapon of law enforcement units against mobs, terrorist organisations, outlaws and thieves is also welcome by public and build confidence. Of course there are police officers who misconduct and use unproportional force. However in general it is very important to empower police and law enforcement units by authority of using force and weapon for public order and it is inevitable to give those authorties to the police and used by police