Tıbbi atık yönetiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri: Mersin örneği
Problems encountered in medical waste management and proposed solutions: The case of Mersin
  1. Tez No: 991798
  2. Yazar: ÖZLEM VUSLAT ARSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Healthcare Management, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tıbbi atık yönetimi sürecinin sağlık kuruluşları, belediye/toplayıcı firma ve denetleyici kurumlar açısından nasıl işlediğini, süreçte yaşanan aksaklıkları ve kurumlar arası uyumu bütüncül bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Literatürde tıbbi atık yönetimi ile ilgili çalışmalar çoğunlukla yalnızca sağlık çalışanlarının bilgi düzeyi, ayrıştırma davranışları veya eğitim yeterliliği üzerine yoğunlaşmıştır. Ancak tıbbi atık yönetimi tek bir kurumun sorumluluğu olmayıp sağlık kuruluşlarından başlayarak belediyeler/toplayıcı firmalar ve denetleyici kurumlara kadar uzanan çok aktörlü bir süreçtir. Bu kapsamda çalışma, literatürde sınırlı olan çok paydaşlı yaklaşımı esas alarak üç kurum grubu arasındaki işleyiş, uyum ve sorun alanlarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektedir. Araştırma nitel yöntemle tasarlanmış olup veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Çalışma kapsamında 12 sağlık kuruluşundan tıbbi atık sorumluları ve saha personeli ile görüşmeler yapılmış; Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki tıbbi atık toplayıcı firma (KALDE) ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiş; ayrıca Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü temsilcisiyle derinlemesine görüşme yapılmıştır. Görüşme soruları, tıbbi atık yönetiminde 30 yıllık deneyime sahip bir sağlık yöneticisi tarafından incelenerek uzman görüşü doğrultusunda yapılandırılmış, böylece içerik geçerliliği artırılmıştır. Toplanan veriler MAXQDA programı kullanılarak kodlanmış; tema, frekans ve yüzde analizleriyle yorumlanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, tıbbi atık yönetimini yalnızca sağlık kuruluşları açısından değil, zincirin tüm aktörlerini kapsayan geniş bir perspektifle ele alarak literatüre önemli bir katkı sunmaktadır. Kurumlar arası uyumsuzluklar, eğitim ve denetim sürekliliği eksiklikleri, veri hataları ve süreç boyunca yaşanan aksaklıklar somut olarak ortaya konulmuş; tıbbi atık yönetimi sisteminin daha etkin, sürdürülebilir ve koordineli hâle getirilebilmesi için çok yönlü öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the medical waste management process from the perspectives of healthcare institutions, the municipal/collecting company, and the regulatory authorities, and to identify operational disruptions as well as the level of inter-institutional coordination. Existing literature on medical waste management predominantly focuses on the knowledge level, segregation practices, or training adequacy of healthcare workers. However, medical waste management is not the responsibility of a single institution; rather, it is a multi-actor process that extends from healthcare facilities to municipal collectors and regulatory bodies. In this context, the present study adopts a multi-stakeholder approach, which is limited in the literature, and comparatively evaluates the functioning, coordination, and problem areas among these three institutional groups. The research was designed using a qualitative methodology, and semi-structured interview forms were employed as the data collection tool. Interviews were conducted with medical waste officers and field personnel from 12 healthcare institutions, with the medical waste collecting company (KALDE) affiliated with Mersin Metropolitan Municipality, and with a representative from the Provincial Directorate of Environment and Urbanization. The interview questions were reviewed by a healthcare administrator with 30 years of experience in hospital management and were structured based on expert feedback, thereby enhancing content validity. The collected data were coded using the MAXQDA software and analyzed through thematic, frequency, and percentage analyses. In conclusion, this study provides a significant contribution to the literature by addressing medical waste management not only from the standpoint of healthcare institutions but by incorporating all actors within the waste management chain. Institutional inconsistencies, deficiencies in training and inspection continuity, data errors, and operational disruptions throughout the process were identified in detail. Based on these findings, comprehensive recommendations were proposed to improve the efficiency, sustainability, and coordination of the medical waste management system.