Building raw material recovery capabilities: The case of electric batteries in the automotive industry
Hammadde geri kazanım kapasitelerinin inşası: Otomotiv endüstrisinde elektrikli araçların bataryaları örneği
  1. Tez No: 991807
  2. Yazar: BURÇİN TANERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Elektrikli araç pazarının hızla büyümesi, batarya geri dönüşümünü sürdürülebilirlik, kaynak güvenliği ve endüstriyel rekabet gücü açısından önemli sonuçlar doğuran hayati bir teknoloji alanı haline getirmiştir. Bununla birlikte, geri dönüşüm süreçlerinin karmaşıklığı, özel altyapı eksikliği ve ithal uzmanlığa bağımlılık, özellikle gelişmekte olan ekonomiler için önemli zorluklar oluşturmaya devam etmektedir. Bu bağlamda, teknolojik öğrenme, politika müdahalelerini tasarlamak ve değerlendirmek ve Türkiye'nin elektrikli araç akü geri dönüşüm teknolojisini nasıl öğrenebileceği sorusuna cevap vermek için değerli bir bakış açısı sağlar. Bu hedefe ulaşmak için veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Bu veriler, Ulusal Tez Merkezi, Web of Science veritabanı, patent verileri, yasal belge analizleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen bilgileri içermektedir. Çalışmanın bulguları Türkiye'de EVB'nin geri dönüşümünün şu anda teknolojik ve kurumsal olgunluk açısından nispeten sınırlı bir aşamada olduğunu ve öğrenme süreçlerinin sadece kısmen yapılandırılmış olduğunu göstermektedir. Araştırma yoluyla öğrenme (LBR) ve yaparak öğrenme (LBD) kavramları henüz emekleme aşamasındadır ve sistematik, kümülatif kapasite geliştirme süreçlerinden çok, izole düzeyde girişimler olarak ortaya çıkmaktadır. İşbirliği yoluyla öğrenme (LBC), derin, ortak yaratıcı işbirliği olarak değil, daha çok temel ağ oluşturma, bilgi alışverişi ve paydaşlar arasında açık iletişim kanallarının sürdürülmesi olarak işlev görmektedir. Yaparak öğrenmenin yeterince gözlemlenmediği açıktır ve geri dönüşüm malzemelerinin, son kullanıcıların geri bildirimlerinin dahil edilmesiyle daha aktif bir rol üstleneceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The accelerated expansion of the electric vehicle market has rendered battery recycling a pivotal technological domain, bearing significant implications for sustainability, resource security and industrial competitiveness. Nevertheless, the complexities of recycling processes, the lack of specialised infrastructure and the dependence on imported expertise continue to present major challenges, especially for emerging economies. In this context, technological learning provides a valuable lens through which to design and evaluate policy interventions and to answer the question of how Türkiye can learn electric vehicle battery recycling technology. In order to achieve this objective, a data collection and analysis process has been undertaken. The data presented herein encompasses information obtained through the National Thesis Center, the Web of Science database, patent data, legal document analyses, and semi-structured interviews. The findings of the study demonstrate that the recycling of EVB in Türkiye is currently at a relatively limited stage of technological and institutional maturity, where learning processes are only partially structured. The concepts of learning-by-researching (LBR) and learning-by-doing (LBD) are still in their infancy, manifesting more as sporadic experiments and isolated level initiatives than as systematic, cumulative capability-building trajectories. Learning-by-collaborating (LBC) functions less as deep, co-creative collaboration and more as basic networking, information exchange and the maintenance of open communication channels among stakeholders. It is evident that learning by using is not being adequately observed, and it is anticipated that recycled materials will assume a more active role with the incorporation of feedback from end users.