Türkiye'den yurt dışına gerçekleşen beyin göçü sonrası deneyimler üzerine nitel bir analiz
A qualitative analysis on experiences after the brain drain from Türki̇ye to abroad
  1. Tez No: 991808
  2. Yazar: MERT KAAN TİKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK AGCADAĞ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'den yurt dışına gerçekleşen beyin göçünün kapsamlı bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, 1960'lardan günümüze uzanan tarihsel süreçte beyin göçünün evrimini incelemekte ve bu süreci etkileyen faktörleri bütüncül bir yaklaşımla değerlendirmektedir. Çalışmanın kavramsal çerçevesi, göç olgusunun temel tanımlarıyla başlamakta ve beyin göçünün farklı türlerini sistematik bir şekilde sınıflandırmaktadır. Kuramsal temel, geleneksel göç teorilerinin ötesine geçerek, özellikle Iraj Roudgar'ın eleştirel teorisi ve küresel beyin göçü modeline odaklanmaktadır. Bu bağlamda, gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere yönelen beyin göçünün çok boyutlu yapısı derinlemesine analiz edilmektedir. Araştırmanın metodolojisi, nitel araştırma deseni doğrultusunda kurgulanmış olup, farklı meslek gruplarından ve farklı hedef ülkelerde yaşayan yirmi katılımcı ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler, betimsel analiz yöntemiyle kategorize edilmiş ve göç dinamiklerinin anlaşılmasına yönelik tematik bir çerçeve sunulmuştur. Araştırma bulguları, Türkiye'den beyin göçünün çok katmanlı bir olgu olduğunu ortaya koymaktadır. Ekonomik istikrarsızlık, liyakat sistemindeki aksaklıklar, siyasi belirsizlikler ve akademik özgürlüklerdeki kısıtlamalar temel itici faktörler olarak belirlenirken; hedef ülkelerin sunduğu ekonomik fırsatlar, yüksek yaşam standartları, araştırma olanakları ve kurumsal güvenilirlik güçlü çekici unsurlar olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a comprehensive analysis of brain drain from Turkey to other countries. The research examines the evolution of brain drain throughout the historical period from the 1960s to the present day and evaluates the factors influencing this process using a holistic approach. The conceptual framework of the study begins with the basic definitions of migration and systematically classifies the different types of brain drain. The theoretical basis goes beyond traditional migration theories, focusing particularly on Iraj Roudgar's critical theory and global brain drain model. In this context, the multidimensional structure of brain drain from developing to developed countries is analysed in depth. The research methodology was designed in line with a qualitative research pattern, and in-depth interviews were conducted with twenty participants from different professional groups and living in different destination countries. The collected data were categorised using descriptive analysis methods, and a thematic framework was presented to understand the dynamics of migration. The research findings reveal that brain drain from Turkey is a multi-layered phenomenon. Economic instability, flaws in the merit system, political uncertainties, and restrictions on academic freedom were identified as the main push factors, while the economic opportunities, high living standards, research opportunities, and institutional reliability offered by the destination countries emerged as strong pull factors.