Üriner sistem enfeksiyonu olan çocuklarda plazma soluble urokinase-type plasminogen activator receptor'ün enfeksiyonun erken belirteç olarak kullanılması ve renal elastografi ile korelasyonunun araştırılması
In children with renal system infections use of plasma-soluble urokinase-type plasminogen activator receptor as an early marker of infection and investigation of its correlation with renal elastography
- Tez No: 991829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜNEŞ, DOÇ. DR. FERİT DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, üriner sistem enfeksiyonu (ÜSE) olan çocuk hastalarda plazma soluble urokinase-type plasminogen activator receptor (suPAR) düzeylerinin enfeksiyonun erken tanısındaki rolünü değerlendirmek ve bu biyobelirtecin renal elastografi (SWE) bulguları ile korelasyonunu araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, vaka-kontrol tipi çalışma 1 Ocak–30 Haziran 2024 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmaya, ateş (>38,5 °C), halsizlik, lökositüri ve pozitif idrar kültürü varlığı ile akut piyelonefrit tanısı alan, 1 ay–18 yaş arasındaki 44 çocuk hasta ile yaş ve cinsiyet açısından benzer, herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan 44 sağlıklı çocuk kontrol olgu olarak dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm olguların demografik ve klinik özellikleri standart bir kayıt formuna işlendi. Plazma suPAR düzeyleri, enzim bağlı immünosorbent analiz (ELISA) yöntemiyle, üretici firma önerilerine uygun olarak ölçüldü. Tüm olgularda hemogram, BUN, kreatinin, CRP, albümin gibi rutin biyokimyasal ve hematolojik parametreler hastanenin merkezi laboratuvarında çalışıldı. Renal shear wave elastografi (SWE) incelemeleri, sonoelastografi konusunda deneyimli tek bir radyolog tarafından gerçekleştirildi. Her iki böbreğin kortikal parankiminden üst, orta ve alt pol düzeyinde üçer olmak üzere toplam dokuz ölçüm yapıldı ve bu ölçümlerin ortalaması her bir böbrek için SWE değeri (m/sn) olarak kaydedildi. İstatistiksel analizler yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 44 akut piyelonefritli hastanın demografik özellikleri kontrol grubu ile benzer bulunmuştur (p>0,05). İdrar kültürlerinde en sık izole edilen etken E. coli (%52,3) olup, Klebsiella pneumoniae (%13,6) ve Proteus mirabilis (%6,8) daha düşük oranlarda saptanmıştır. Hastaların %84,1'inde rekürren İYE öyküsü bulunması dikkat çekicidir. Laboratuvar parametreleri değerlendirildiğinde; nötrofil sayısı, CRP, CRP/MPV oranı ve BUN düzeylerinin hasta grubunda anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür (p<0,05). Hemoglobin düzeyinin hasta grubunda daha düşük bulunması enfeksiyonun sistemik etkileriyle ilişkili olabilir. Diğer hematolojik ve biyokimyasal parametrelerde anlamlı fark saptanmamıştır. Çalışmanın ana değişkenlerinden suPAR düzeyi, hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla belirgin ve anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p<0,001). Benzer şekilde hem sağ hem sol böbrekte ölçülen renal SWE elastografi değerleri, hasta grubunda anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (her ikisi için p<0,001). Hasta grubunda yapılan Spearman korelasyon analizinde, suPAR düzeyleri ile renal elastografi (SWE) ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Bu çalışma, çocuklarda akut piyelonefritte suPAR düzeylerinin anlamlı şekilde yükseldiğini ve bu biyobelirtecin erken tanıda potansiyel bir gösterge olabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca renal SWE elastografi değerlerinin yüksek bulunması, enfeksiyonun böbrek parankiminde yapısal etkilere neden olabileceğini düşündürmektedir. suPAR ve renal elastografinin birlikte değerlendirilmesi, pyelonefrit tanı ve izleminde noninvaziv, tamamlayıcı ve değerli bir yaklaşım sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the role of plasma soluble urokinasetype plasminogen activator receptor (suPAR) levels in the early diagnosis of urinary tract infection (UTI) in pediatric patients and to investigate the correlation between suPAR levels and renal shear wave elastography (SWE) findings. Materials and Methods: This prospective case–control study was conducted between January 1 and June 30, 2024. The study included 44 children aged 1 month–18 years diagnosed with acute pyelonephritis based on the presence of fever (>38.5 °C), malaise, leukocyturia, and a positive urine culture, along with 44 age- and sex-matched healthy children without any chronic disease who served as the control group. Demographic and clinical characteristics of all participants were recorded using a standardized data collection form. Plasma suPAR levels were measured using an enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) in accordance with the manufacturer's instructions. Routine biochemical and hematological parameters, including complete blood count, blood urea nitrogen, creatinine, C-reactive protein, and albumin, were analyzed in a central laboratory. Renal shear wave elastography (SWE) examinations were performed by a single radiologist experienced in sonoelastography. Three measurements were obtained from the upper, middle, and lower poles of the renal cortical parenchyma of each kidney, resulting in a total of nine measurements, and the mean of these measurements was recorded as the SWE value (m/s) for each kidney. Statistical analyses were performed. Results: The demographic characteristics of the 44 children with acute pyelonephritis were similar to those of the control group (p>0.05). The most commonly isolated pathogen in urine cultures was Escherichia coli (52.3%), followed by Klebsiella pneumoniae (13.6%) and Proteus mirabilis (6.8%). A history of recurrent UTI was present in 84.1% of patients. Neutrophil count, CRP, CRP/MPV ratio, and BUN levels were significantly higher in the patient group compared to controls (p<0.05), while hemoglobin levels were lower. No significant differences were observed in the other hematological and biochemical parameters. Plasma suPAR levels, one of the main variables of the study, were found to be significantly higher in the patient group compared with the control group (p<0.001). Similarly, renal shear wave elastography (SWE) values measured in both the right and left kidneys were significantly higher in the patient group (p<0.001 for both). Spearman correlation analysis performed in the patient group revealed no statistically significant association between suPAR levels and renal SWE measurements. Conclusion: The significant elevation of suPAR levels in pediatric acute pyelonephritis suggests that suPAR may serve as a valuable biomarker for early diagnosis. Increased renal SWE values reflect parenchymal involvement and structural alterations during infection. Combined evaluation of suPAR and renal elastography may provide a non-invasive, complementary, and clinically useful approach for the diagnosis and monitoring of pyelonephritis in children.