Göç, siyasal katılma ve seçmen davranışları ilişkisi: Mardinliler örneği
The relationship between migration, political participation, and voter behavior: The case of people from Mardin
  1. Tez No: 991830
  2. Yazar: MEHMET NAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Demokratik toplumların temel göstergelerinden bir tanesi de vatandaşların devlet yönetiminde söz sahibi olabilmeleri ve yönetenleri etkileyebilme hak ve araçlarına sahip olmaları anlamına gelen katılma olgusudur. Demokratik bir toplum için katılmanın varlığı kadar katılmanın nasıl ve ne şekilde gerçekleştiği de önemlidir. Genel anlamda bir tür seçmen davranışı olarak gerçekleşen katılma eylemi sosyal, ekonomik, siyasi ve hukuki yönleri bulunan çok yönlü bir olgudur. Bu çalışmada siyasal katılma ve seçmen davranışları en az katılma kadar karmaşık bir olgu olan göç ile ilişkilendirilerek incelenecektir. Yaşadıkları yerlerden başka yerlere göç edenler, tek başına bir mekan değişikliği yapmazlar. Mekanın değişimi ile aynı zamanda sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal ortamlarının da değiştirilmesi söz konusudur. İnsan yaşamının bu temel unsurlarındaki değişimin kuşkusuz seçmen davranışlarını ve siyasal katılımı da etkilemesi kaçınılmazdır. Çalışma bu bağlamda göç sonucu sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal çevreleri değişen kişiler ile göç etmeyen kişilerin siyasal katılım ve seçmen davranışlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Konu Türkiye'nin en çok göç veren ve Büyükşehir Belediyesi bulunan kenti Mardin ve Türkiye'nin farklı kentlerine göç eden Mardinliler örneklemi üzerinden araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Democratic participation is one of the fundamental indicators of democratic societies, referring to citizens' ability to have a say in state governance and to possess the rights and instruments through which they can influence those who govern. For a democratic society, it is important not only that participation exists, but also how and in what ways it takes place. In general, participation—often manifested as a form of voter behavior—is a multidimensional phenomenon with social, economic, political, and legal aspects. In this study, political participation and voting behavior will be examined in relation to migration, a phenomenon at least as complex as participation itself. Those who migrate from their places of residence to other locations do not merely change their physical setting. With the change of place, their social, economic, cultural, and political environments are also transformed. It is therefore inevitable that such changes in these fundamental elements of human life will affect voting behavior and political participation. Within this framework, the study aims to analyze the political participation and voting behavior of individuals whose social, economic, cultural, and political surroundings have changed as a result of migration, in comparison with those who have not migrated. The subject is investigated through the case of Mardin—one of Türkiye's provinces with the highest out-migration and a metropolitan municipality—and a sample of people from Mardin who have migrated to different cities across Türkiye.