Türkiye'de göçmen ev işçisi kadınların toplumsal cinsiyet, etnisite ve sınıf bağlamında çalışma deneyimleri ve sosyo-ekonomik güvencesizliği
Work experiences and socio-economic insecurity of migrant domestic worker women in Turkey in the context of gender, ethnicity and class
  1. Tez No: 991854
  2. Yazar: HATİCE DOLGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK FAİK EMİRGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Disiplinlerarası Göç Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de ev içi temizlik ve bakım sektöründe yatılı olarak çalışan göçmen kadınlar, toplumsal cinsiyet, sınıf ve etnisite eksenlerinin kesişiminde çok katmanlı bir güvencesizlik yaşamaktadır. Bu tez, göçmen kadınların bu güvencesiz konumlarda çalışma deneyimlerinin göç, toplumsal cinsiyet, etnisite ve sınıf ilişkileri çerçevesinde nasıl şekillenmekte olduğunu ve bu ilişkilerin onların sosyo-ekonomik güvencesizliğini nasıl derinleştirdiğini keşfetmeye ve kesişimsel bir perspektifle anlamaya yönelik nitel bir araştırmadır. Araştırmanın sorunsalı; göçmen kadınların göç ve iş bulma süreçlerini, çalışma koşullarını, sosyal güvencelere erişimlerini ve güvenceye erişimde yaşananlardır. Dünyadaki ve Türkiye'deki bakım krizinin nasıl göçmen kadın emeğiyle çözümlendiğini; göç, bakım ve çalışma rejimlerinin kesişiminde şekillenen bu deneyimlerin, çok boyutlu kırılganlıkların bir sonucu olarak göçmen kadınları nasıl güvencesiz ve görünmez işlerde yoğunlaştırdığı ise bu çalışmanın araştırma sorularıdır. Bu sorulara yanıt bulmak ve söz konusu deneyimleri anlamak üzere Bursa ve İstanbul illerinde ikamet eden farklı etnik kökene sahip 11 göçmen kadın ile yarı-yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, göçmen kadınların göç süreçlerini çoğunlukla bireysel göçmen ağları ve aracı kurumlarla gerçekleştirdiğini, büyük ölçüde kayıt dışı çalıştığını, yasal statülerinin belirsiz olduğunu, çalışma koşullarının zorlayıcı olduğunu ve son olarak sosyal güvenlik sistemine erişimlerinin sınırlı olduğu yönünde ana temalar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Migrant women working as live-in domestic cleaners and caregivers in Turkey experience a multi-layered precarity at the intersection of gender, class, and ethnicity. This thesis is a qualitative study that seeks to explore—through an intersectional perspective—how migrant women's experiences of working in these precarious positions are shaped by relations of migration, gender, ethnicity, and class, and how these relations deepen their socio-economic insecurity. The problem statement of the study concerns migrant women's migration and job-finding processes, their working conditions, their access to social protections, and the difficulties they encounter in accessing security. The research questions ask how the care crisis in the world and in Turkey is addressed through migrant women's labor, and how these experiences—formed at the intersection of migration, care, and labor regimes—concentrate migrant women in precarious and invisible jobs as a result of multidimensional vulnerabilities. To answer these questions and to make sense of the lived experiences in question, semi-structured interviews were conducted with 11 migrant women residing in the provinces of Bursa and Istanbul, who come from x different ethnic backgrounds. The findings show several main themes: migrant women often organize their migration processes through personal migrant networks and intermediary agencies; they work largely informally; their legal status is uncertain; their working conditions are demanding; and finally, their access to the social security system is limited.