Ortaöğretim yöneticilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir çalışma Bursa örneği
A study on determining the financial literacy levels of secondary school administrators the Bursa case
- Tez No: 991873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM GÜNÇAVDI ALABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Bursa ilindeki ortaöğretim yöneticilerinin finansal okuryazarlık düzeylerini belirlemeyi ve bu düzeylerle ilişkili olabilecek etkenleri incelemeyi amaçlamaktadır. Açımlayıcı sıralı karma desenle yürütülen araştırmada, nicel veriler 392 yöneticiden toplanmış; tutum ve algı boyutlarında ortalamaların daha yüksek, ilgi ve harcama davranışlarında ise daha düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Eğitim düzeyi, branş ve idari pozisyona göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (Harcama t (390) = -0.060, p =.952). Nitel aşamada yapılan görüşmeler, finansal sorumlulukların büyük ölçüde müdürlerde yoğunlaştığını, mevzuatın uygulamada zaman zaman belirsizlik yarattığını ve deneyimin finansal farkındalığı artırdığını göstermiştir. Temalar, bütçe sürecinin merkezî yapısı, finansal yönelim ve ilgi, deneyimin karar süreçlerine etkisi ve mevzuatın sınırlayıcı yönleri olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, yöneticilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin genel olarak yeterli olduğunu; ancak özellikle ilgi ve harcama davranışları alanında gelişime ihtiyaç bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the financial literacy levels of secondary-school administrators in Bursa and to examine the factors that may be associated with these levels. Conducted within an explanatory sequential mixed-methods design, the research first collected quantitative data from 392 administrators. The results indicated higher mean scores in the attitude and perception dimensions, while interest and spending behaviors remained at lower levels. No significant differences were found in relation to education level, field of specialization, or administrative position (e.g., Spending t (390) = -0.060, p =.952). Qualitative findings revealed that financial responsibilities are largely concentrated in the hands of principals, that legal regulations may create uncertainty in practice, and that professional experience contributes to stronger financial awareness. Four themes emerged: the central structure of budget processes, financial inclination and interest, experience-based decision awareness, and the restrictive aspects of legislation. Overall, the findings show that administrators possess an adequate level of financial literacy, yet further support is needed particularly in the areas of financial interest and spending behaviors.