Giyilebilir teknolojik ürünlerde risk ve kullanım algısının incelenmesi: Fitness merkezi katılımcıları üzerine bir araştırma
An examination of risk and usage perception in wearable technological products: A study on fitness center participants
- Tez No: 991877
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN FARUK ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, akıllı saat kullanan fitness merkezi katılımcılarının giyilebilir teknolojik spor ürünlerine yönelik kullanım algıları ile satın alma karar sürecinde algıladıkları risklerin çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmesini ve bu iki değişken arasındaki ilişkinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Betimsel ve ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın örneklemini, Konya ilindeki fitness merkezlerinde kasıtlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 443 katılımcı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Giyilebilir Teknolojik Ürünlerde Tüketicilerin Algıladıkları Risk Ölçeği”ve“Giyilebilir Teknolojik Spor Ürünleri Kullanım Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, katılımcıların giyilebilir teknolojik ürünlere yönelik toplam risk algısının orta düzeyde (3,02±0,68) olduğunu ortaya koymuştur. Risk algısı alt boyutları incelendiğinde, en yüksek riskin finansal risk (3,68±1,02), en düşük riskin ise sosyal risk (2,55±0,97) olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet değişkenine göre kadın katılımcıların performans ve finansal risk algılarının erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yaş ile fiziksel risk, zaman riski ve toplam risk algısı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Gelir düzeyi yükseldikçe sosyal risk, finansal risk ve toplam risk algısının arttığı görülmüştür. Eğitim düzeyi lisansüstü olan katılımcıların zaman riski algısı diğer gruplara göre daha yüksek bulunmuştur. Fitness merkezi kullanım süresinin tüm risk boyutlarında anlamlı farklılıklar yarattığı ve özellikle 2-4 saat kullanan katılımcıların en yüksek risk algısına sahip olduğu belirlenmiştir. Giyilebilir teknolojik spor ürünlerine yönelik kullanım algısının orta-yüksek düzeyde (3,48±0,77) olduğu ve en yüksek alt boyutun kullanıma devam etme niyeti (3,64±0,88) olduğu saptanmıştır. Kadın katılımcıların kullanım algılarının erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Risk algıları ile kullanım algıları arasında yapılan regresyon analizi sonucunda, tüm risk boyutlarının kullanım algılarını negatif yönde etkilediği ve özellikle performans riskinin en güçlü etkiye sahip olduğu (β=-,286) ortaya konulmuştur. Risk algılarının kullanım algılarını %20,7 oranında açıkladığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, giyilebilir teknolojik ürünlere yönelik risk algılarının demografik özelliklere göre farklılaştığını ve kullanım algıları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the usage perceptions of fitness center participants who use smartwatches toward wearable technological sports products, as well as the risks they perceive during the purchase decision process, in terms of various demographic variables, and to determine the relationship between these two variables. Using a descriptive and correlational survey design, the sample of the study consisted of 443 participants selected through purposive sampling from fitness centers in the province of Konya. The data were collected using a“Personal Information Form,”the“Perceived Risk Scale for Wearable Technological Products,”and the“Wearable Technological Sports Products Usage Perception Scale.”Descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and multiple regression analysis were employed in the data analysis. The findings revealed that participants' overall perceived risk regarding wearable technological products was at a moderate level (3.02±0.68). Among the sub-dimensions of perceived risk, financial risk was found to be the highest (3.68±1.02), while social risk was the lowest (2.55±0.97). According to gender, female participants exhibited significantly higher levels of performance and financial risk perception compared to male participants. Positive and significant relationships were found between age and physical risk, time risk, and overall perceived risk. It was observed that as income level increased, social risk, financial risk, and overall perceived risk also increased. Participants with postgraduate education had higher perceptions of time risk than those in other education groups. In addition, the duration of fitness center use created significant differences across all risk dimensions, with participants who used fitness centers for 2–4 hours displaying the highest levels of perceived risk. The usage perception of wearable technological sports products was found to be at a moderate-to-high level (3.48±0.77), with the highest sub-dimension being the intention to continue use (3.64±0.88). Female participants were found to have significantly higher usage perceptions than male participants. The results of the regression analysis examining the relationship between perceived risk and usage perception indicated that all risk dimensions negatively affected usage perception, with performance risk having the strongest effect (β = −0.286). It was determined that perceived risks explained 20.7% of the variance in usage perception. Overall, the results demonstrate that perceived risks toward wearable technological products vary according to demographic characteristics and have a significant impact on usage perceptions.