İletişim tarzlarının müzakere tarzlarına etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of communication styles on negotiation styles
- Tez No: 991878
- Danışmanlar: PROF. DR. İMRAN ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bireylerin iletişim tarzlarının müzakere tarzları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temel çıkış noktası, örgütsel ortamlarda bireyler arası iletişimin niteliğinin, çatışma çözümü ve müzakere süreçlerinin başarısında belirleyici bir rol oynadığı varsayımıdır. Bu bağlamda, iletişim biçimlerinin farklı müzakere stratejileriyle nasıl bir ilişki kurduğu, kamu çalışanları örnekleminde kapsamlı biçimde analiz edilmiştir. Araştırmanın temel bulguları, iletişim tarzlarının müzakere tarzlarını anlamlı düzeyde etkilediğini ortaya koymuştur. Özellikle baskın ve çekişmeli iletişim tarzlarının rekabetçi müzakere eğilimini güçlendirdiği; buna karşın açık, arkadaşça, kesin, rahat ve izlenim bırakan iletişim tarzlarının uyumlu ve işbirlikçi müzakere yaklaşımlarını desteklediği belirlenmiştir. Bu sonuç, iletişim tarzlarının yalnızca bireysel davranış göstergesi olmadığını, aynı zamanda müzakere sürecinin psikososyal iklimini ve sonuç yönelimini belirleyen temel bir değişken olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, iletişim biçiminin müzakerenin yönünü, tonunu ve başarısını biçimlendirdiğini göstermektedir. Açık ve güven temelli iletişim biçimleri, karşılıklı anlayış ve uzun vadeli işbirliğini kolaylaştırırken; otoriter ve çekişmeli iletişim tarzları kısa vadeli kazanımlar sunsa da uzun vadede güven ve ilişki sürdürülebilirliğini zedeleyebilmektedir. Bu sonuçlar, iletişimin yalnızca bir aktarım aracı değil, aynı zamanda müzakere başarısının yapısal belirleyicisi olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, çalışma göstermiştir ki iletişim tarzları, müzakere süreçlerinde yalnızca bir ifade biçimi değil, aynı zamanda stratejik bir araçtır. Açıklık, güven, empati ve izlenim yönetimi becerileri; örgütsel barışın, sürdürülebilir uzlaşının ve liderlik etkinliğinin temel bileşenleridir. Bu nedenle, kurumların müzakere süreçlerinde etkili iletişim kültürünü teşvik etmeleri, çalışanların duygusal zekâ ve empatik becerilerini geliştirmeleri ve güven temelli bir örgütsel iklim inşa etmeleri önerilmektedir. Bu tez, Türkiye'de kamu çalışanları üzerinde iletişim tarzı ve müzakere tarzı arasındaki ilişkiyi ampirik olarak inceleyen çalışmalardan biri olarak, literatüre hem kuramsal hem de uygulamalı düzeyde özgün bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of individuals' communication styles on their negotiation styles. The main premise of the research is that the quality of interpersonal communication in organizational settings plays a decisive role in the success of conflict resolution and negotiation processes. In this context, the study comprehensively analyzes how different communication styles are related to negotiation strategies within a sample of public sector employees. The findings of the study reveal that communication styles significantly influence negotiation styles. Specifically, dominant and argumentative communication styles were found to strengthen competitive negotiation tendencies, whereas open, friendly, precise, relaxed, and impression-leaving communication styles were found to support collaborative and accommodating negotiation approaches. This result indicates that communication styles are not merely indicators of individual behavior but also key variables shaping the psychosocial climate and outcome orientation of negotiation processes. The results demonstrate that communication form determines the direction, tone, and success of negotiation. Open and trust-based communication facilitates mutual understanding and long-term cooperation, while authoritarian and argumentative styles may yield short-term gains but can undermine trust and the sustainability of relationships in the long run. These findings emphasize that communication is not only a vehicle for message exchange but also a structural determinant of negotiation success. In conclusion, the study shows that communication styles function not only as modes of expression but also as strategic tools within negotiation processes. Openness, trust, empathy, and impression management skills constitute essential components of organizational harmony, sustainable consensus, and effective leadership. Therefore, it is recommended that institutions foster a culture of effective communication in negotiation processes, enhance employees' emotional intelligence and empathy skills, and build an organizational climate grounded in trust. This dissertation stands as one of the few empirical studies in Turkey examining the relationship between communication style and negotiation style among public sector employees, thereby providing an original contribution to the literature both theoretically and practically.