Evsizliğin filmlerde temsili: Tabutta Rövaşata, Nomadland ve Shelter örnekleri
Representation of homelessness in movies: Examples of Tabutta Rövaşata, Nomadland and Shelter
- Tez No: 991898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FAZIL BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez, seçilen filmler üzerinden farklı evsizlik durumlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu analiz için odağına aldığı üç film Tabutta Rövaşata (1996), Nomadland (2020) ve Shelter (2014) üzerinden evsizlik olgusunu nitel araştırma yöntemi benimsenerek ve içerik analizi tekniği kullanılarak analiz etmektedir. Filmler, analiz sürecinde kodlama yöntemiyle temalara ayrılmış ve bu temalar temel alınarak evsizlik tipolojileri arasındaki benzerlik ve farklılıklar karşılaştırılmıştır. Araştırmanın çıkış noktası, evsizlik olgusunun sinemada nasıl ele alındığıdır. Bu doğrultuda, filmlerde yer alan evsizlik teması incelenmiş ve konuyla ilgili literatür taraması yapılmıştır. Analiz sonucunda, evsizlik olgusunun filmlerde farklı yönleriyle işlendiği tespit edilmiş, ancak evsizliği genel bir şekilde tanımlamamıza olanak sağlayan ortak noktaların da bulunduğu gözlemlenmiştir. Evsizlik genellikle bir barınmanın eksikliği olarak tanımlansa da çalışmada“ev”kavramının yalnızca dört duvarla sınırlı kalmayan, daha geniş bir anlam taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra, evsizliğin nedenlerini araştırırken, evden ayrı yaşamanın her zaman bir zorunluluk değil, bazen de bilinçli bir tercih olarak ortaya çıktığı dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze different situations of homelessness through selected films. It analyzes the phenomenon of homelessness through three films, Tabutta Rövaşata (1996), Nomadland (2020), and Shelter (2014), using a qualitative research method and content analysis technique. During the analysis process, the films were coded into themes, and similarities and differences between homelessness typologies were compared based on these themes. The starting point of the research is how homelessness is addressed in cinema. Accordingly, the theme of homelessness in the films was examined, and a literature review on the subject was conducted. The analysis revealed that the phenomenon of homelessness is addressed in films in different ways, but it was also observed that there are common points that allow us to define homelessness in general terms. Although homelessness is generally defined as a lack of shelter, the study concluded that the concept of“home”carries a broader meaning than just four walls. In addition, while investigating the causes of homelessness, it was noted that living away from home is not always a necessity, but sometimes a conscious choice.