Hâfız Hıyâvî'nin“Hoda Mader-i Zibayet ra Beyamorzed”isimli öykü kitabının incelenmesi
Analysis of Hâfız Hıyâvî's short story collection titled“Hodâ Mâdar-i Zîbâyat râ Beyâmorzad”
  1. Tez No: 991905
  2. Yazar: ESMA NUR AYŞE ÇELİK BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Hâfız Hıyâvî, çağdaş İran öykücülüğünün özgün seslerinden biridir. Yerel kimliğiyle evrensel anlatım arasında kurduğu denge, onu 2000'li yılların en dikkat çeken yazarlarından biri hâline getirmiştir. Kendine özgü dili, sade üslubu ve çocuk bakışına dayalı anlatımıyla Hıyâvî, modern İran edebiyatında“yerel anlatının evrensel sesi”olarak anılmaktadır. Hâfız Hıyâvî'nin en önemli eseri, 2008 yılında yayımlanan“Allah Güzel Annene Rahmet Etsin”adlı öykü kitabıdır. Bu kitap, İran taşra yaşamının sıradan görünen ama yoğun anlamlar taşıyan nesnelerini ve olaylarını çocuk bakış açısıyla aktaran sekiz öyküden oluşmaktadır. Hâfız Hıyâvî'nin“Allah Güzel Annene Rahmet Etsin”adlı kitabı Türkçeye çevrilmemiştir. Çalışmamızda, bu kitabın Türkçeye ilk çevirisi yapıldı. Ardından her öykü Edebi İnceleme, Ayrıntılı İnceleme ve Kültürel ve Toplumsal Katman olarak 3 katmanda incelendi. Çalışmamız ile Hâfız Hıyâvî'nin“Allah Güzel Annene Rahmet Etsin”adlı öykü kitabını dilimize kazandırmak ve bu eserin İran ve dünya edebiyatı açısından incelemesini yaparak Türk edebiyatına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hâfız Hıyâvî is one of the distinctive voices of contemporary Iranian short fiction. The balance he establishes between local identity and universal narration has made him one of the most notable Iranian writers of the 2000s. Through his unique language, plain style, and narrative perspective grounded in a child's viewpoint, Hıyâvî is regarded in modern Iranian literature as“the universal voice of local narrative.”Hâfız Hıyâvî's most significant work is the short story collection God Bless Your Beautiful Mother, published in 2008. The book consists of eight short stories that portray the seemingly ordinary yet deeply meaningful objects and events of Iranian provincial life through a child's perspective. God Bless Your Beautiful Mother had not previously been translated into Turkish. In this study, the work has been translated into Turkish for the first time. Subsequently, each short story was examined on three analytical levels: Literary Analysis, Detailed Analysis, and the Cultural and Social Layer. The aim of this study is to introduce Hâfız Hıyâvî's God Bless Your Beautiful Mother to Turkish literature and to contribute to the field by analyzing the work within the context of Iranian and world literature.