Phytochemical composition and biological activities of some asteraceae species growing in Osmani̇ye province
Osmaniye ilinde yetişen bazı asteraceae türlerininfitokimyasal kompozisyonu ve biyolojik aktiviteleri
  1. Tez No: 991908
  2. Yazar: ALİ ERDEM ŞABİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN, DOÇ. DR. MUSTAFA SEVİNDİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Osmaniye ilinden toplanan yedi bitki türünün (Anthemis cotula, Achillea falcata, Scorzonera kotschyi, Artemisia absinthium, Tanacetum parthenium, Senecio othonnae ve Tussilago farfara) etanol ve metanol ekstraktlarının biyolojik aktiviteleri ve kimyasal bileşimleri incelenmiştir. GC-MS analizleri, karyofillen, α-terpinenil asetat, anetol, d-limonen ve kuersetin gibi bileşiklerin biyolojik aktivitelerle ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Fenolik analizler, klorojenik, fumarik, hidroksisinamik ve ellagik asitler ile kaempferol, kuersetin ve mirisetin gibi flavonoidlerin bitkilerin farmakolojik etkilerinde önemli rol oynadığını göstermiştir. Antimikrobiyal testler, özellikle A. absinthium, A. cotula ve T. parthenium ekstraktlarının Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis ve Candida türlerine karşı etkili olduğunu göstermiştir. A. absinthium ekstraktları, asetilkolinesteraz (AChE) ve bütirilkolinesteraz (BChE) enzimleri üzerinde belirgin inhibitör etki gösterirken, A. cotula, A. falcata, S. kotschyi ve T. farfara'nın etanol ekstraktları A549 akciğer kanseri hücrelerinde hücre canlılığını doza bağlı olarak azaltmıştır. Sonuç olarak, çalışmamızda kullanılan bitkilerin doğal antioksidan, antimikrobiyal ve enzim inhibitörü kaynakları olarak değerlendirilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biological activities and chemical compositions of ethanol and methanol extracts of seven plant species (Anthemis cotula, Achillea falcata, Scorzonera kotschyi, Artemisia absinthium, Tanacetum parthenium, Senecio othonnae, and Tussilago farfara) collected from Osmaniye province were investigated. GC-MS analyses revealed that compounds such as caryophyllene, α-terpinenyl acetate, anethole, d-limonene, and quercetin were associated with biological activities. Phenolic analyses showed that chlorogenic, fumaric, hydroxycinnamic, and ellagic acids, as well as flavonoids such as kaempferol, quercetin, and myricetin, play an important role in the pharmacological effects of the plants. Antimicrobial tests showed that extracts of A. absinthium, A. cotula, and T. parthenium were particularly effective against Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, and Candida species. A. absinthium extracts showed significant inhibitory effects on acetylcholinesterase (AChE) and butyrylcholinesterase (BChE), while ethanol extracts of A. cotula, A. falcata, S. kotschyi, and T. farfara dose-dependently reduced cell viability in A549 lung cancer cells. In conclusion, it was determined that the plants used in our study can be considered as natural sources of antioxidants, antimicrobials, and enzyme inhibitors.