Esansiyel hipertansiyonlu hastaların ruhsal yönden değerlendirilmeleri
The Assessment of mental disorders in hypertensive patients
  1. Tez No: 99192
  2. Yazar: HÜSEYİN MERCİMEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kardiyoloji, Psikiyatri, Family Medicine, Cardiology, Psychiatry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Esansiyel hipertansiyonlu hastaların ruhsal bozukluklar yönünden değerlendirilmesi bir çok araştırmacının ilgisini çekmiştir. Bazı araştırmacılar bu konuda bir bağlantı bulamaz iken bazıları da anksiyete bozukluğu ve depresyon görülme sıklığından bahsetmişlerdir. Bu çalışmada, esansiyel hipertansiyonlu hastaların ruhsal durumunun araştırılması amaçlanmış olup bulgular,, kronik bir hastalığı olmayan normotansiflerin ruhsal durumları ile karşılaştırmıştır. Çalışmaya GATA İç Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, daha önce ruhsal bozukluk tanısı almamış olan 105 esansiyel hipertansiyonlu hasta ile kontrol grubu olarak kronik bir hastalığı olmayan, normotansif 50 kişi katılmıştır. Vakalarda SCID-I ile ruhsal bozukluk araştırılmıştır. Ayrıca bütün deneklere Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (H.D.D.Ö.) ve Beck Anksiyete Ölçeği (B.A.Ö.) uygulanmıştır. Esansiyel hipertansiyonluların %56.2'si ruhsal bozukluk tanısı almıştır. Hipertansiflerin % 23.8'inde anksiyete bozukluğu, %21.9'unda depresif bozukluk, %10.5'inde uyum bozukluğu görülmüştür. Kontrol grubundakilerin %22'si ruhsal bozukluk tanısı almıştır.Bu grubun % 18'inde anksiyete bozukluğu, %4'ünde depresif bozukluk görülmüştür. H.D.D.Ö. ortalama puanlarına göre her iki grup arasında depresyon düzey ve şiddeti bakımından büyük farklılık bulunamamıştır. B.A.Ö. ortalama puanlarına göre esansiyel hipertansiyonlu hastalarda anksiyete düzey ve şiddeti biraz daha yüksek bulunmuştur. Hipertansif kadınlarda ve eşi ölmüş hipertansiflerde depresif bozukluklara daha sık rastlanmıştır. Kontrol grubuna göre hipertansiflerde, depresif bozukluk ve uyum bozukluğu tanıları anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Her iki grup arasında, anksiyete bozukluğu tanısı açısından anlamlı fark görülmemiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuca göre, hemen hemen, esansiyel hipertansiyonlu 2 hastadan birinde ruhsal bozukluk görülebileceği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle ilk ve peryodik muayenelerde rutin olarak her hipertansif hastanın ruhsal yönden değerlendirilmesi yapılmalıdır. Ruhsal bozukluğun, hipertansiyonun seyrine etkilerini ortaya koyacak araştırmalara da ihtiyaç vardır. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ASSESSMENT OF MENTAL DISORDERS IN HYPERTENSIVE PATIENTS The assessment of mental disorders in patients with essential hypertension is an interesting field for many researchers. Some researchers couldn't find any relationship between hypertension and mental disorders. Others suggested that anxiety disorder and depression is common in these patients. In this study, we aimed to detect the mental status of hypertensive patient. In addition to comparing them with normotensive subjects that have no chronic disorder. The study group was 105 outpatients who had essential hypertension, without known mental disorders before, admitted to Department of Internal Medicine at Gülhane Military Medical Academy. The control group was normotensive having any chronic disorder. Mental disorders were questioned according to the SCID. In addition, the severity of depression and anxiety were measured by Hamilton Depression Assessment Scale ( H.D.A.S. ) and Beck Anxiety Scale ( B.A.S. ). Mental disorders were detected in 56.2% of all the study group. There were 23.8% anxiety, 21.9% depressive disorders, and 10.5 % adjustment disorders. In the control group, 22 % of the subjects were diagnosed as mental disorder. 18 % of all the subjects were anxiety disorder, and 4 % of them were depressive disorder. There was no found significant difference between two groups for severity of depression. On the other hand, the severity of anxiety were higher in the study group than the control group. In the study group, depressive disorders were more common in females than males. Also, depression was more frequent in widows and widowers than married persons In this study, depressive disorder and adjustment disorder were found frequently in patients with hypertension. There wasn't significant difference between two groups for anxiety disorder. In the conclusion, the results of this study suggest that approximately twice every patient with essential hypertension have mental disorder. Therefore, every patient with essential hypertension should be examined for mental status on first examination and consequtive visits. To expose the effect of mental disorders on progress of hypertension further investigations be needed. 42