Üçüncü sınıf fen bilimleri ders kitabında çoklu modsal betimlemenin incelenmesi
Examination of multimodal description in the third grade science textbook
  1. Tez No: 991921
  2. Yazar: EREN YETER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SÖYÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ilkokul 3. sınıf fen bilimleri ders kitabında kullanılan çoklu modsal betimlemeler incelenmiştir. Fen eğitimi, bireylerin bilimsel okuryazarlık kazanmasını, problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmesini hedefleyen temel bir süreçtir. Bu bağlamda ders kitapları, öğrencilerin bilimsel kavramlarla ilk kez karşılaştıkları ve öğrenme sürecini yönlendiren en önemli öğretim materyallerinden biridir. Modsal betimlemeler (metin, görsel, tablo, grafik, fotoğraf vb.), soyut kavramların somutlaştırılmasına, öğrenmenin kalıcılığının artırılmasına ve öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini geliştirmelerine katkı sağlamaktadır. Araştırmanın amacı, öğretim programına uygun olarak hazırlanan 3. sınıf Fen Bilimleri ders kitabındaki modsal betimlemelerin sayısını, çeşitlerini ve işlevsel rollerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda betimlemelerin ünite bazında dağılımı, birlikte kullanım durumları, metinle uyumu, disiplin alanlarına (fizik, kimya, biyoloji) göre dağılımı ve yeterlilik düzeyleri incelenmiştir. Çalışmanın önemi, literatürde çoğunlukla ortaokul ve lise düzeyine odaklanan çalışmaların aksine, 3. sınıf düzeyinde bütüncül bir inceleme sunmasıdır. Bu yönüyle çalışma, fen eğitimi alanında modsal betimlemelerin erken yaşlarda öğrenme üzerindeki etkilerini ortaya koyarak alanyazına katkı sağlamaktadır. Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında MEB tarafından okutulan SDR Dikey Yayıncılık 3. sınıf fen bilimleri ders kitabı ile sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of multimodal representations in the 3rd grade Science textbook. Science education is a fundamental process that aims to foster scientific literacy, problem-solving, and critical thinking skills. In this context, textbooks are the primary instructional materials through which students encounter scientific concepts for the first time and structure their learning processes. Multimodal representations (texts, visuals, tables, graphs, photographs, etc.) contribute to the concretization of abstract concepts, enhance the permanence of learning, and support the development of students' scientific process skills. The purpose of this research is to identify the number, types, and functional roles of multimodal representations in the 3rd grade Science textbook prepared in accordance with the curriculum. Accordingly, the study investigates their distribution across units, co-occurrence patterns, relationship with textual content, disciplinary distribution (physics, chemistry, biology), and adequacy levels. The significance of the study lies in its comprehensive analysis at the 3rd grade level, whereas most previous research has focused on middle and high school textbooks. Thus, this research contributes to the literature by highlighting the role of multimodal representations in early science education and their impact on learning. The study is limited to the 3rd grade Science textbook published by SDR Dikey Yayıncılık and taught nationwide in Turkey during the 2024–2025 academic year.