Structure and topological generation of big mapping class groups
Büyük gönderim sınıfı gruplarının yapısı ve topolojik üretimi
- Tez No: 991968
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMETCİK PAMUK, DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN ALTUNÖZ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Büyük gönderim sınıfı grupları, sonsuz-tip yüzeylerin, yani temel grupları sonlu üretilemeyen yüzeylerin, gönderim sınıfı gruplarıdır. Sonlu-tip yüzeylerin gönderim sınıfı grupları son yüzyılda yogun bir ¸sekilde ara¸stırılmı¸s olsa da, büyük gönderim sınıfı ˘ gruplarının teorisi yeni ve hızla geli¸sen bir ara¸stırma alanıdır. Bu tez, büyük gönderim sınıfı gruplarının yapısı ve topolojik üretilmesi konularına sistematik bir giri¸s saglamakta ve klasik sonlu-tip gönderim sınıfı grupları ile arasındaki temel farkları ˘ vurgulamaktadır. Tez, bu grupların topolojik ve cebirsel yapısına ili¸skin temel sonuçların açık bir anlatımını sunmakta ve belirli bir sonsuz-tip yüzey ailesi için bilinen sonlu topolojik üretim sonuçlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Big mapping class groups are the mapping class groups of infinite-type surfaces, that is, surfaces whose fundamental groups are not finitely generated. While mapping class groups of finite-type surfaces have been extensively studied, the theory of big mapping class groups is a recent and rapidly developing area of research. This thesis provides a systematic introduction to the structure and topological generation of big mapping class groups, emphasizing the key differences from the classical finite-type case. It presents a clear exposition of foundational results concerning their topological and algebraic structure, including known results on finite topological generation for a certain family of infinite-type surfaces.