Etkili spam mesaj (SMS) tespiti için makine öğrenmesi yaklaşımları
Machine learning approaches for effective spam message (SMS) detection
- Tez No: 991973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ URAZ YAVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, kısa mesajlar (SMS) üzerinden iletilen spam içeriklerin etkin biçimde tespit edilmesi amacıyla geleneksel makine öğrenmesi yöntemleri ile transformer tabanlı derin öğrenme yaklaşımları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada, Kaggle üzerinde yer alan spam.csv veri seti ve TurkishSMS.csv kullanılarak TF-IDF tabanlı öznitelik çıkarımı sonrasında NB, SVM, DT, RF ve LR gibi sınıflandırıcılar değerlendirilmiştir. Bunun yanında bağlamsal temsil gücüne sahip BERT, DistilBERT, RoBERTa modelleri Fine-tuning yöntemiyle yeniden eğitilerek performansı ölçülmüştür. Veri kümelerindeki sınıf dengesizliği SMOTE yöntemiyle giderilmiş ve modeller doğruluk, hassasiyet, duyarlılık, F1-skoru ve ROC-AUC metrikleri üzerinden karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, geleneksel yöntemlerin hız ve düşük maliyet açısından avantaj sağladığını, ancak bağlamsal ilişkileri dikkate alan BERT tabanlı modellerin özellikle kısa ve anlam yoğun SMS'lerde daha yüksek başarı sunduğunu göstermektedir. Bu çalışma, SMS spam tespiti probleminde kullanılan farklı yaklaşımları karşılaştırmalı olarak değerlendirerek yöntemlerin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comparatively examines traditional machine learning methods and transformer-based deep learning approaches for the effective detection of spam content transmitted via short messages (SMS). The study utilized the spam.csv and TurkishSMS.csv datasets from Kaggle, and after TF-IDF-based feature extraction, classifiers such as NB, SVM, DT, RF, and LR were evaluated. Additionally, contextually representative BERT, DistilBERT, and RoBERTa models were retrained using fine-tuning and their performance measured. Class imbalance in the datasets was corrected using the SMOTE method, and the models were compared using accuracy sensitivity, F1-score, and ROC-AUC metrics. The findings indicate that traditional methods offer advantages in terms of speed and low cost, but BERT-based models, which consider contextual relationships, offer higher success rates, especially in short and meaningful SMS messages. This study comparatively evaluates different approaches used in the SMS spam detection problem, revealing the strengths and weaknesses of each method.