Aminoasit bazlı çok yönlü heterosiklik bileşiklerin sentezi ve FE(III), CR(III) metal komplekslerinin incelenmesi
Synthesis of amino acid-based multifunctional heterocyclic compounds and investigation of fe(III), CT(III) metal complexes
  1. Tez No: 992011
  2. Yazar: ŞEYMA ÇELİKBİLEK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ERDEM KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, elektron açısından zengin, geniş kullanım alanına sahip heterosiklik bileşiklerden çok yönlü benzimidazol ve benzoksazoller sentezlenmiştir. Reaksiyon aşamasında 1,2-fenilendiamin ve 2-aminofenol ile vücudumuz için gerekli olan ve protein yapısına katılan L-glisin, L-alanin, L-metiyonin, L-tirozin, L-glutamin, L-serin, L-glutamik asit, L-fenilalanin gibi aminoasitler kullanılarak benzimidazol ve benzoksazollerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Bu aminoasitlerden elde edilen heterosiklik bileşiklerden toplamda 16 farklı ligand sentezi gerçekleştirilmiştir. Bu heterosiklik bileşiklerin tıpta kullanılan ilaçların temel yapısını oluşturması bizim için dikkat çekici olmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında 1,3,5-tribromobenzen merkez maddesi olarak kullanılarak 16 farklı ligand ile 24 farklı çok yönlü heterosiklik bileşikler elde edilmiştir. Çalışmanın üçüncü aşamasında; sentezlenen heterosiklik bileşikler, literatüre uygun olarak hazırlanan [{Fe(salen)}₂O] ve [{Cr(salen)}₂O] komplekslerine, sahip oldukları –COOH grupları üzerinden çift oksijen köprüsü oluşturacak şekilde koordine edilmiştir. Elde edilen ligandların ve heterosiklik bileşiklerin yapıları FT-IR, ¹H-NMR, elementel analiz ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen çok yönlü heterosiklik bileşiklerden elde edilen homonükler komplekslerin yapıları ise manyetik süssebtibilite ve elementel analiz ölçümleri ile aydınlatılmışır.
Özet (Çeviri)
In our study focuses on the synthesis of benzimidazoles and benzoxazoles, which represent a class of electron-rich heterocyclic compounds known for their versatile chemical properties and broad utility. During the synthesis phase, 1,2-phenylenediamine and 2-aminophenol were reacted with various proteinogenic amino acids, including L-glycine, L-alanine, L-methionine, L-tyrosine, L-glutamine, L-serine, L-glutamic acid, and L-phenylalanine. A total of 16 distinct ligands were successfully derived from these amino acid-based precursors. The significance of these heterocyclic structures lies in their role as essential pharmacophores in the development of numerous therapeutic agents, which constitutes the primary rationale for their selection in this research. In the second stage of the study, 1,3,5-tribromobenzene was employed as a central building block to react with the 16 synthesized ligands, yielding 24 different versatile heterocyclic derivatives. The third stage involved the coordination of these heterocyclic compounds to [{Fe(salen)}₂O] and [{Cr(salen)}₂O] complexes—synthesized in accordance with established literature procedures. This coordination occurred via the –COOH groups of the ligands, resulting in the formation of double oxygen-bridged structures. The chemical structures of the resulting ligands and heterocyclic compounds were rigorously characterized using FT-IR, ¹H-NMR, and elemental analysis. Furthermore, the structural elucidation of the homonuclear complexes was supported by magnetic susceptibility measurements and elemental analysis data.